• Meciul va fi al treilea de pe terenul central, după alte două întâlniri de simplu.
  • Simona Halep, locul 883 WTA, înfruntă azi o adversară din Top 50, chinezoaica Yue Yuan (45 WTA).
  • Yuan a disputat ultimul meci acum 4 zile, la turneul WTA de la Guangzhou, unde a pierdut la thailandeza Mananchaya Sawangkaew (147 WTA).

UPDATE -Simona Halep a pierdut în primul tur la Hong Kong

După un prim set cedat după 45 de minute de joc (un break a fost realizat de adversară, la scorul de 2-1), Simona părea decisă să întoarcă soarta jocului.

A pornit ca din puşcă în actul doi. A condus cu 3-0 în manşa secundă, dar condiţia fizică şi reperele pierdute pe fond de oboseală şi-au spus cuvânt.

Asiatica a luat 6 game-uri la rând şi merge în turul doi. Halep arată că nu e pregătită, deocamdată, pentru a fi pe tabloul principal la marile turnee din circuitul WTA.

ȘTIREA INIȚIALĂ

Simona Halep (33 de ani, locul 833 WTA) joacă luni, în primul tur la turneul WTA 250 de la Hong Kong, împotriva chinezoaicei Yue Yuan.

Sportiva asiatică are 26 de ani şi se clasează pe locul 45 WTA.

Meciul va fi al treilea de pe terenul central, după alte două întâlniri de simplu, scrie Mediafax.

Partidele vor începe la ora 08.00, iar Simona este de aşteptat să intre pe teren nu mai devreme de ora 11.00.

Cele două nu s-au mai duelat în circuitul profesionist până acum.

În schimb, de la ultimul meci al Simonei au trecut mai bine de 3 săptămâni. Pe 3 octombrie, românca pierdea la Anna Blinkova, la challengerul de la Hong Kong.