• Cristina Neagu a marcat patru goluri din 14 aruncări
  • Dumanska a apărat 40% dintre aruncările Germaniei
  • Până la acest meci, România câștigase ultimele 6 întâniri cu Germania

România a pierdut cu 19-22 primul meci al Campionatului European de handbal împotriva Germaniei.

Trupa pregătită de Bogdan Burcea n-a avut cea mai inspirată seară în fața porții. A avut nevoie de 8 minute să înscrie primul gol, iar Cristina Neagu a marcat o singură dată în prima repriză.

Portarul Iulia Dumanska a ținut naționala în meci după pauză, dar nu a fost suficient pentru a putea scoate ceva din partida dominată de nemțoaice. Dacă bate Polonia, România s-ar putea califica în faza grupelor principale.

VREM O ȘCOALĂ CA AFARĂ
URSULA CERE CONCURENȚĂ ECHITABILĂ CHINEI
BELLA IA PAUZĂ DE LA MODELING
RUBLEV CÂȘTIGĂ LA MADRID
CUM STĂM LA SPERANȚA LA VIAȚĂ
CIOLACU CHELTUIE PESTE BUGETARE

„Ne dorim victoria în următorul meci. Din păcate, în seara asta, a fost mai bună Germania. Ne doream victoria, să începem cu dreptul, însă, de azi, privim spre victoria din următorul meci”, a spus Cristina Laslo, la Telekom Sport.