alephnews Vezi versiunea web

PNL a decis în unanimitate susținerea lui Nicușor Dan în turul 2 al alegerilor prezidențiale

Lupea Briana · 5 mai 2025, 17:45

PNL a decis în unanimitate susținerea lui Nicușor Dan în turul 2 al alegerilor prezidențiale

PNL a decis în unanimitate să îl susțină pe Nicușor Dan în turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025, după ce candidatul comun al coaliției PSD-PNL-UDMR, Crin Antonescu, nu a reușit să se califice în finala pentru Palatul Cotroceni.

Susținerea pentru Nicușor Dan nu vine doar din partea PNL. UDMR, prin vocea liderului său Kelemen Hunor, a anunțat că rațiunea dictează susținerea lui Nicușor Dan în turul doi. Hunor a explicat că, pentru comunitatea maghiară, Nicușor Dan ar reprezenta „o ușurare” în comparație cu contracandidatul său, George Simion.

Liderul UDMR a subliniat că votul din primul tur a fost unul de protest și că nu comunitatea maghiară este responsabilă pentru eșecul lui Crin Antonescu de a ajunge în finală.