- O companie din China a oferit prima anuală într-un mod inedit.
- Fiecare angajat a luat acasă suma pe care a putut să o numere în 15 minute.
- Recordul a fost stabilit de un angajat care a reușit să numere 100 de mii $.
Șefii pun milioanele pe masă și angajații iau cât pot să ducă. E o șmecherie, însă: ca să iei banii acasă, trebuie întâi să dai examen de numărat. Fiecare angajat primește doar cât e în stare să numere, scrie The Economic Times.
Advertisment
O companie chinezească de macarale a pus la bătaie 11 milioane de dolari pe masă, la propriu, pentru bonusurile anuale ale muncitorilor. Aceștia au avut la dispoziție 15 minute să-și pună banii deoparte și să-i numere. Cel mai bine s-a descurcat un angajat care a reușit să numere 100 de mii de dolari. Filmările cu masa plină de bani au făcut senzație pe internet. Nu toată lumea a fost impresionată însă de felul în care a ales compania să împartă primele – mulți o consideră un circ dezumanizant.
O persoană a reușit să numere numerar în valoare de 100.000 de yuani în 15 minute. Alți angajați au stivuit numerar și au numărat banii cât mai repede posibil. Unul dintre videoclipurile distribuite pe platforme avea și o legendă: „Compania Henan oferă milioane pentru bonusul său de sfârșit de an. Angajații pot aduce acasă cât de mulți bani pot număra.”
Recomandări
Citește și
- Guvernul a adoptat azi proiectul de buget pe 2025. Marcel Ciolacu: „Unul fără modificări de taxe şi impozite”
- Armata chineză construiește un uriaș buncăr al Apocalipsei. Serviciile secrete americane cred că va fi centru de comandă în război
- VIDEO. Un avion medical cu șase persoane la bord s-a prăbuşit lângă un mall din Philadelphia. Mai multe case au luat foc
Partenerii noștri