Clădirile de birouri se vând ca pâinea caldă: creștere de 17% față de anul trecut

- 350 de milioane de euro investite în clădirile de birouri în primele 6 luni din an
- Vânzările au crescut cu 17% faţă de anul trecut, conform CBRE
- Maghiarii sunt pe primul loc la investiţii, urmaţi de români şi sud-africani
Piaţa imobiliară pare să fie mai ferită de criza. Ba chiar prosperă. S-au investit ceva bani în clădiri, cu tot cu criza sanitară şi dezavantajele ei economice şi sociale.
395 de milioane de euro, doar în primele 6 luni din an, cu 17% mai mult faţă de anul trecut.Vedetele anului au fost clădirile de birouri. Maghiarii sunt pe primul loc la investiţii, urmaţi de români şi sud-africani.
ROBOŢELUL PepperEscu, CBRE: „Vă putem oferi o imagine mai largă a situaţiei imobiliare din România pentru primele şase luni ale anului 2020.“
DANIELA BOCA GAVRIL, Head of Research, CBRE România: „În primele 6 luni, 88% din tranzacţii au fost reprezentate de segmentul de birouri. Din totalul tranzacţional 29% a fost cu capital românesc. Am avut un flux foarte mare de proprietăţi dezvoltate în zona de Vest şi zona de Nord. Anul acesta, pe industrial, noi ne aşteptăm la cel mai mare volum de spaţii de industrial ce urmează să fie livrate.“
- Cel puțin cinci persoane au fost ucise și alte zeci au fost rănite într-o serie de atacuri aeriene reciproce dintre Ucraina și Rusia
- Noua eră a reactoarelor nucleare mici prinde contur în Idaho: SUA testează tehnologia care ar putea redefini energia globală
- Atacuri cu drone asupra infrastructurii petroliere din Rusia: rafinării în flăcări și posibile perturbări ale aprovizionării cu combustibil
- Armata irakiană efectuează un raid care vizează „personalităţi politice” din Zona Verde a Bagdadului
- Prințul Harry și familia sa vor sta la reședințele regale în timpul vizitei sale în Marea Britanie