Coronavirusul a mutat sesiunile de cumpărături în online. Ce au cumpărat românii în starea de urgență și cât au cheltuit

- În perioada stării de urgenţă, tranzacţiile online au crescut cu 500%
- Cei mai mulţi bani i-ai dat pe mâncare gătită sau alimente
- Cu 64% a crescut şi plata online la farmacii şi cu 50% plata utilităţilor
Starea de urgenţă te-a transformat într-un român adaptabil şi ai optat pentru cumpărăturile online.
Asta dovedesc şi statisticile, care arată că în topul preferinţelor a fost mâncarea.
Teodora Felegean este una dintre persoanele care a ales să comande online, pentru siguranţă.
„Cei mai mulţi bani cred că s-au dus pe mâncare şi haine. Mâncarea la fel, depinde, de la diferite magazine sau am comandat de la restaurante. Prefer să comand online pentru că e o metodă rapidă şi sigură”, spune Teodora Felegean.
„În online plăţile cele mai mari au fost făcute la restaurante, care au trecut şi au început să vândă online. Am avut o creştere la tranzacţii de online de peste 500%, de exemplu la magazinele alimentare de peste 150%, farmacii 64%, plata utilităţilor peste 50%”, spune Cătălin Crețu, Director General Visa.
- China demarează o anchetă după ce un avion de mici dimensiuni s-a izbit de cel înalt zgârie-nori din Beijing, un incident șocant și rar în istoria țării. Pilotul a murit
- Iranul anunță că a atacat ținte americane din Orientul Mijlociu, după atacurile Statelor Unite din Strâmtoarea Ormuz. Trump acuză Iranul de încălcarea armistițiului
- Cum a ajuns Bursa de la Bucureşti campioana Europei? Evoluția principalilor indici bursieri europeni
- New Entry/ Neuer Eintrag: Siegfried Vasilică
- Guvernul SUA permite acces limitat la modelul A.I. Claude Mythos 5 al Anthropic pentru peste 100 de organizații americane, considerate „de încredere”. Decizia vine după restricțiile impuse din motive de securitate națională