alephnews Vezi versiunea web

Donald Trump a semnat un ordin executiv care reduce tarifele pentru importurile de mașini japoneze de la 27,5% la 15%

Lupea Briana · 5 sept. 2025, 14:34

Donald Trump a semnat un ordin executiv care reduce tarifele pentru importurile de mașini japoneze de la 27,5% la 15%

Președintele SUA, Donald Trump, a semnat un ordin executiv care reduce tarifele pentru importurile de mașini japoneze de la 27,5% la 15%, reducând incertitudinea pentru giganții industriei auto precum Toyota, Honda și Nissan, scrie BBC.

Acest ordin oficializează un acord, anunțat în iulie, de aplicare a unei taxe de 15% la aproape toate exporturile japoneze către SUA – inclusiv vehicule și produse farmaceutice. De asemenea, Tokyo a fost de acord să investească 550 de miliarde de dolari în proiecte americane și să își deschidă treptat economia către bunuri americane, inclusiv mașini și orez, a declarat Casa Albă.

Acordul a venit după luni de negocieri între SUA și Japonia, în urma anunțului lui Trump privind tarifele majore pentru majoritatea țărilor din întreaga lume în aprilie. „În sfârșit”, a declarat principalul negociator comercial al Japoniei, Ryosei Akazawa, în timp ce a repostat un anunț al Casei Albe.

Acordul va contribui la reducerea deficitului comercial al SUA cu Japonia și va oferi întreprinderilor americane „deschideri inovatoare”. Casa Albă a declarat că Japonia s-a angajat să cumpere bunuri americane în valoare de 8 miliarde de dolari pe an – inclusiv produse agricole, îngrășăminte și bioetanol.

A adăugat că Tokyo a fost, de asemenea, de acord să își mărească treptat achizițiile de orez cultivat în SUA cu 75% – o concesie la care s-a opus anterior pentru a-și proteja industria agricolă. Trump a salutat acordul ca fiind „masiv” când a fost anunțat în iulie. „Este o afacere excelentă pentru toată lumea. Întotdeauna spun că trebuie să fie excelent pentru toată lumea”, a spus el într-o conferință de presă.

Economia japoneză se bazează pe vânzarea de bunuri în străinătate, SUA fiind cea mai mare piață de export. Autoturismele reprezintă aproximativ 20% din totalul exporturilor țării. Tarifele impuse de Trump, care au intrat în vigoare în august, au trimis unde de șoc în întreaga lume, pe măsură ce guvernele și întreprinderile se adaptează la piața globală în schimbare.

Acțiunile producătorilor japonezi de automobile și furnizorilor de piese auto au crescut vineri la Tokyo, după semnarea ordinului executiv.