Israel și Australia, restricții drastice după ce numărul infectărilor a crescut din nou

- Israel şi Australia au impus noi restricţii noi, după ce a crescut numărul de infectări cu noul coronavirus
- În Israel s-au închis cluburile, sălile de sport și de evenimente și piscinele.
- Restaurantele primesc 20 de persoane în interior, iar la terase maximum 30.
Țările încep din nou să impună restricții, după ce numărul cazurilor de Covid-19 au început să crească în întreaga lume. Israel a decis să închidă cluburile, sălile de sport și de evenimente și piscinele.
De asemenea, restaurantele primesc 20 de persoane în interior, iar la terase maximum 30.
În Australia situația e și mai grea.
În Melbourne, al doilea mare oraș, 5 milioane de locuitori au fost rugați să stea în casă în următoarele 6 săptămâni, iar în ultimele 24 de ore în statul australian Victoria au fost raportate 191 de cazuri de coronavirus.
- Din criză de chip-uri, Apple face lobby la Administraţia Trump pentru a primi undă verde să cumpere cipuri de memorie de la CXMT, o companie chineză pe care Pentagonul a inclus-o pe o listă neagră
- INS: Turiștii străini veniți în România în interes de afaceri au cheltuit peste 800 de milioane de lei în primul trimestru din 2026
- Valul de canicula din Europa este asociat cu peste 1.300 de decese, spune directorul OMS. România intră sub cod roșu de caniculă, cu temperaturi de până la 41°C
- VIDEO. David Popovici a câștigat medalia de aur și la proba de 200 de metri liber la Trofeul Sette Colli de la Roma
- Trendul „World Cup Makeup” cucerește TikTok. Mii de fete creează machiaje inspirate de drapelul țării pe care o susțin