• Mai multe școli au tras pe linie moartă mobilierul nou, cumpărat din fonduri PNRR.
  • Motivul este calitatea slabă a materialelor folosite.
  • Materialul se desface, iar scaunele sunt prea mici.
  • Primăria spune că băncile corespund criteriilor ministerului.
  • Și la Iași, noile bănci sunt prea mici pentru elevi.
  • Primăria spune că dacă erau mai mari nu ar fi încăput în clase.

E tot mai greu să stai în banca ta în ziua de azi la școală. Mai multe școli din Arad au tras pe linie moartă mobilierul cumpărat în ultimele luni cu bani din PNRR. Calitatea slabă a băncilor e motivul.

O investiție cu rezultate îndoielnice

Materialul stratificat din care sunt făcute băncile se desface, scaunele sunt prea mici pentru elevi, iar pupitrul e atât de mic încât încape pe el doar un penar.

Primăria se apără și spune că o parte din mobilier a fost schimbat, pentru că era în garanție, iar băncile sunt mici pentru că așa a fost prevăzut în documentele de la Ministerul Educației.

Recomandări

PIASTRI IA POLE POSITION
UNDE DUCE PROCESUL LUI HARRY?
PROTESTE ÎN SERBIA
CUM SE SIMTE CHARLES?
ISRAELUL ATACĂ GAZA
UNGARIA A IEȘIT LA PROTEST

Și la Iași sunt aceleași probleme. Aici răspunsul e că dacă băncile erau mai mari, nu încăpeau în sălile de clasă. Așa că băncile noi rămân în magazie. Ele sunt făcute tot după criteriile de la minister.

Citește și