Globurile de Aur 2021 – „Nomadland”, „The Crown”, „Schitt’s Creek” și „The Queen’s Gambit”, marii câștigători. Lista premiilor

  • Duminică seară, a avut loc Gala Globurilor de Aur din acest an
  • S-a desfăşurat în format virtual din cauza pandemiei
  • Printre căştigători se numără şi Emma Corrin, Mark Ruffalo,Daniel Kaluuya
  • Cea mai bună animaţie este „Soul”
  • „The Crown” este serialul care a adunat cele mai multe premii

Filmul „Nomadland”, regizat de Chloe Zhao, a câștigat Globul de Aur pentru cel mai bun lungmetraj dramă, „The Crown” este cel mai bun serial TV dramă, „Schitt’s Creek” este cel mai bun serial de comedi, iar „The Queen’s Gambit” este cea mai bună miniserie.

Gala decernării Globurilor de Aur a avut loc într-un format restrâns, iar gazdele evenimentului au fost Amy Poehler și Tina Fey. Premiile sunt acordate pentru 25 de categorii și sunt votate de memberii Asociației Presei Străine de la Hollywood.

Cele mai importante premii

  • Cel mai bun serial TV dramă: The Crown
  • Nominalizate: Lovecraft Country, The Mandalorian, Ozark, Ratched
  • Cea mai bună actriță într-o serial dramă: Emma Corrin, The Crown
  • Nominalizate: Olivia Colman, The Crown; Jodie Comer, Killing Eve; Laura Linney, Ozark; Sarah Paulson, Ratched
  • Cel mai bun actor în serial de comedie: Josh O’Connor, The Crown
  • Nominalizați: Jason Bateman, Ozark; Bob Odenkirk, Better Call Saul; Al Pacino, Hunters; Matthew Rhys, Perry Mason
  • Cel mai bun serial TV musical sau comedie: Schitt’s Creek
  • Nominalizări: Emily in Paris; The Flight Attendant; The Great; Ted Lasso
  • Cea mai bună actriță în serial TV: Catherine O’Hara, Schitt’s Creek
  • Nominalizări: Lily Collins, Emily in Paris; Kaley Cuoco, The Flight Attendant; Elle Fanning, The Great; Jane Levy, Zoey’s Extraordinary Playlist
  • Cel mai bun actor în serial TV – musical or comedy: Jason Sudeikis, Ted Lasso
  • Nominalizați: Don Cheadle, Black Monday; Nicholas Hoult, The Great; Eugene Levy, Schitt’s Creek; Ramy Youssef, Ramy
  • Cea mai bună miniserie: The Queen’s Gambit
  • Nominalizări: Normal People; Small Axe; The Undoing; Unorthodox
  • Cel mai bun film, dramă: Nomadland
  • Nominalizări: The Father; Mank; Promising Young Woman; The Trial of the Chicago 7
  • Cea mai bună actriță în lumngmetraj dramă: Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
  • Nominalizări: Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom; Vanessa Kirby, Pieces of a Woman; Frances McDormand, Nomadland; Carey Mulligan, Promising Young Woman
  • Cel mai bun actor în lungmetraj dramă: Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Nominalizări: Riz Ahmed, Sound of Metal; Anthony Hopkins, The Father; Gary Oldman, Mank Tahar Rahim, The Mauritanian
  • Cea mai bună comedie: Borat Subsequent Moviefilm
  • Nominalizări: Hamilton; Music; Palm Springs; The Prom
  • Cea mai bună actriță într-un musical sau comedie: Rosamund Pike, I Care A Lot
  • Nominalizări: Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm; Kate Hudson, Music; Michelle Pfeiffer, French Exit; Anya Taylor-Joy, Emma
  • Cel mai bun actor într-un musical sau comedie: Sacha Baron Cohen, Borat Subsequent Moviefilm
  • Nominalizări: James Corden, The Prom; Lin-Manuel Miranda, Hamilton; Dev Patel, The Personal History of David Copperfield; Andy Samberg, Palm Springs
  • Cel mai bun regizor, lungmetraj: Chloe Zhao, Nomadland
  • Nominalizări: David Fincher, Mank; Regina King, One Night in Miami; Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7; Emerald Fennell, Promising Young Woman
  • Cel mai bun scenariu: The Trial of the Chicago 7
  • Nominalizări: The Father; Mank; Nomadland; Promising Young Woman