Un fotograf român readuce liniștea unui #apus de soare: „Reprezintă emoția trăirii”

- Pandemia i-a determinat pe oameni să pună mai mult accent pe momente decât pe lucruri
- Alexandru Gherase a dezvoltat o comunitate online în care poți urmări apusul
- Cele mai multe aprecieri le primesc fotografiile în care apare și lacul
Pandemia ți-a răpit momentele petrecute cu prietenii. Dar ți-a dat șansa să-ți mărești cercul online. Dacă ești îndrăgostit de apus, Alexandru Gherase te invită în comunitatea lui de pe Instagram. Este fotograf de profesie, iar de la oameni și evenimente, a trecut la natură. De un an fotografiază apusul, iar în pandemie i-a venit ideea să împartă și cu tine fotografiile spectaculoase.
ALEXANDRU GHERASE, fotograf: „Apusul reprezintă emoţia trăirii, emoţia zilei şi mai ales emoţia de a doua zi şi speranţa de a doua zi.”
La început, comunitatea număra doar patru membri. Acum sunt peste 500 de pasionaţi de fotografii făcute la finalul zilei.
BAHTIAR MOLAMET, studentă: “În pandemie, pentru că nu puteam ieşi oricând din casă, îmi făcusem un obicei în fiecare seară să duc gunoiul şi în felul acesta să mă bucur doar de apus”.
Dacă vrei să vezi și tu apusul, intră pe Instagram și caută-l după hashtag-ul „urmărește apusul”.
- România intră sub cod roșu de caniculă, cu temperaturi de până la 41°C. Ce alimente și băuturi recomandă specialiștii și ce trebuie să eviți în zilele cu disconfort termic extrem
- Unde își petrec vacanța miliardarii și vedetele? Riviera Franceză, Cap-Ferrat și Monaco rămân în topul preferințelor
- Escaladare militară majoră în Golf după atacuri între Iran, SUA și statele aliate
- Iranul a fost eliminat de la Cupa Mondială 2026
- Nicușor Dan a fost prezent la comemorarea a 85 de ani de la Pogromul de la Iași: „Extremismul și revizionismul istoric rămân tentații reale”