Armata SUA a atacat o instalație militară de pe insula Qeshm, după ce Iranul a lansat drone care vizau baze americane din Bahrain și Kuweit

- Armata SUA afirmă că a lansat lovituri de „autoapărare” împotriva Iranului și că a doborât rachete balistice și drone lansate către nave și state din Golful Persic.
- Iranul a declarat că a atacat baze și elicoptere americane dintr-o „țară din regiune” folosind rachete și drone, ca măsură de represalii.
- Centcom a precizat că Teheranul a lansat două rachete către Kuweit și trei către Bahrain, toate fiind interceptate sau dezintegrându-se în zbor.
UPDATE
Sistemele de apărare aeriană ale Bahrainului au interceptat și distrus trei rachete și „mai multe” drone miercuri, potrivit armatei țării, care a condamnat atacurile Iranului asupra regiunii.
Iranul „își continuă abordarea ostilă sistematică prin atacurile sale condamnabile cu rachete și drone care vizează obiective civile din Regatul Bahrain”, a transmis Comandamentul General al armatei.
Acesta a adăugat că „toate armele și unitățile sale se află la cel mai înalt nivel de pregătire și capacitate defensivă” și a avertizat populația să nu atingă și să nu se apropie de obiecte „străine sau suspecte”.
UPDATE
Aeroportul Internațional din Kuweit a fost avariat de rachete și drone iraniene în primele ore ale zilei de miercuri, potrivit autorităților.
Atacul a rănit „mai multe persoane”, care au primit îngrijiri medicale, și a provocat pagube la Terminalul 1 al aeroportului, a relatat agenția de stat Kuwait News Agency (KUNA), citând Ministerul Apărării.
Zborurile și traficul aerian din Kuweit au fost suspendate în urma atacului, potrivit KUNA.
Terminalul 1 — principalul terminal pentru zborurile internaționale ale aeroportului — fusese redeschis abia luni, conform presei locale, după ce suferise avarii în urma unui atac iranian anterior, la sfârșitul lunii februarie.
ȘTIREA INIȚIALĂ
Armata SUA afirmă că a lansat lovituri de „autoapărare” împotriva Iranului și că a doborât rachete balistice și drone lansate către nave și state din Golful Persic.
Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a transmis că atacurile asupra insulei Qeshm, situată în Strâmtoarea Ormuz, sunt răspuns la tentative de atac ale Iranului în diferite zone din Orientul Mijlociu.
Iranul a declarat că a atacat baze și elicoptere americane dintr-o „țară din regiune” folosind rachete și drone, ca măsură de represalii. CENTCOM a precizat că Teheranul a lansat două rachete către Kuweit și trei către Bahrain, toate fiind interceptate sau dezintegrându-se în zbor.
„Două rachete iraniene lansate către Kuweit au căzut înainte de a-și atinge ținta sau s-au dezintegrat în zbor, iar trei rachete lansate către Bahrain au fost interceptate imediat de forțele de apărare aeriană ale SUA și Bahrainului”, transmite CENTCOM.
CENTCOM a mai transmis că atacul asupra insulei Qeshm a vizat o stație militară iraniană de control la sol și că armata americană a doborât trei drone de atac lansate de Iran către „navigatori civili care tranzitau în mod legitim apele regionale”.
Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) a avertizat că „perturbarea securității Strâmtorii Ormuz va avea un preț greu pentru armata agresivă a SUA”.
CENTCOM a mai transmis că Iranul a lansat „mai multe” rachete balistice către țări din regiune.
Iranul a atacat în mod repetat ținte din Bahrain și Kuweit, unde sunt amplasate baze militare americane. Anterior, CENTCOM a anunțat că a lovit și a scos din funcțiune un petrolier fără încărcătură care se îndrepta spre Iran, în cadrul blocadei navale impuse de Washington în Strâmtoarea Ormuz, începută pe 13 aprilie.
Potrivit armatei americane, un avion al SUA a lansat o rachetă Hellfire asupra compartimentului motoarelor unei nave comerciale sub pavilion Botswana, după ce echipajul acesteia „a ignorat avertismente repetate”.
CENTCOM a publicat și imagini despre care susține că surprind momentul în care petrolierul a fost lovit marți.
Publicații media iraniene au semnalat că negocierile dintre Teheran și Washington continuă, iar președintele SUA, Donald Trump, a declarat pentru ABC News că apreciază că un acord pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz și prelungirea armistițiului cu Iranul poate fi încheiat „în cursul săptămânii viitoare”.
Luni, purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghaei, a negat că aceste subiecte s-ar fi aflat pe masa negocierilor și a acuzat Washingtonul că „își schimbă constant pozițiile și formulează cereri noi sau contradictorii”.