Austria îi obligă pe români să stea în carantină și îi avertizează pe cetățeni să nu călătorească la noi în țară
- Guvernul austriac a emis un avertisment de călătorie pentru România, Bulgaria și R. Moldova.
- Cancelarul Sebastian Kurz a făcut un apel urgent către populație pentru a nu călători în aceste țări
- Totodată, românii care ajung în Austria vor sta 14 zile în carantină
Guvernul austriac își sfătuiește cetățenii să evite călătoriile în România, Bulgaria și Moldova din cauza înmulțirii cazurilor de infecții cu coronavirus, relatează www.nachrichten.at.
De asemenea, românii care ajung în Austria trebuie să stea în carantină 14 zile. În aceeași situație sunt și bulgarii și cetățenii din R. Moldova.
Kurz a anunțat că vor exista controale mai stricte la frontiera din est. Vor fi verificați mai atent cei care sosesc din Balcani. Numărul polițiștilor de frontieră a fost dublat.
- Tensiuni persistente la frontiera Israel–Liban: atacuri cu drone și dispute politice în jurul noului acord de securitate
- Cel puțin cinci persoane au fost ucise și alte zeci au fost rănite într-o serie de atacuri aeriene reciproce dintre Ucraina și Rusia
- Noua eră a reactoarelor nucleare mici prinde contur în Idaho: SUA testează tehnologia care ar putea redefini energia globală
- Atacuri cu drone asupra infrastructurii petroliere din Rusia: rafinării în flăcări și posibile perturbări ale aprovizionării cu combustibil
- Armata irakiană efectuează un raid care vizează „personalităţi politice” din Zona Verde a Bagdadului