• Autoritățile insulei spun că Vance nu a fost invitat, nu este bine venit și nu va fi primit.
  • Vizita este văzută ca o provocare din cauza ambițiilor de anexare ale lui Donald Trump.
  • În fata ambițiilor americane, danezii și groenlandezii, susținuți de Uniunea Europeană, și-au înăsprit tonul.
  • Baza americană este un avanpost al apărării antirachetă a SUA, în special împotriva Rusiei.

Vicepreședintele SUA, JD Vance, vizitează singura bază militară americană din Groenlanda, pe fondul tensiunilor politice. Vizita este văzută ca o provocare din cauza ambițiilor lui Donald Trump de anexare a insulei. Președintele american și-a reiterat miercuri dorința de a ocupa Groenlanda pentru a asigura securitatea țării sale și a întregii lumii: „Avem nevoie”, a spus el.

Totul a început cu un anunț făcut de a doua doamnă, Usha Vance – adică soția vicepreședintelui- care spunea că va vizita insula pentru că vrea să asiste la cursele de câini trenori. Câteva zile mai tărziu, vicele Vance ne-a anunțat că entuziasmul fiind atât de mare, nu o vă lasă singura pe Usha, soția sa, și va participa și el la această vizită, scrie Los Angeles Times.

În fata ambițiilor americane, danezii și groenlandezii, susținuți de Uniunea Europeană, și-au înăsprit tonul. Premierul danez Mette Frederiksen a denunțat „presiunea inacceptabilă” exercitată de Statele Unite după anunțul de la începutul acestei săptămâni cu privire la sosirea neinvitată a unei mari delegații din administrația Trump. Delegația nu va fi primită de oficialii insulei, a spus premierul. Iar localnicii au refuzat să o primească în casa lor pe dna Vance, chiar dacă delegați americani au bătut din ușa în ușa. Nici una nu s-a deschis.

Recomandări

CĂLĂTOREȘTI ÎN UK? AI PERMIS
SPACEX LANSEAZĂ FRAM2
MUSK VREA PRIVATIZARE
LA CÂTE STELE MĂNÂNCI?
CINE SUNT NOII FAB FOUR
CUM REDUCI RISCUL CARDIAC?

Vizita se limitează așadar acum la sosirea lui JD Vance și a soției sale Usha la baza americană din Pituffik, situată pe coasta de nord-vest a teritoriului. Vicepreședintele merge acolo „pentru a fi informat cu privire la problemele legate de securitatea arctică” și pentru a se întâlni cu trupele, a spus biroul său.

Care este rostul acestei baze?

Baza americană este un avanpost al apărării antirachetă a SUA, în special împotriva Rusiei, deoarece cea mai scurtă traiectorie de rachete din Rusia către Statele Unite trece prin Groenlanda.

Baza Pituffik, numită Thule Air Base până în 2023, a servit drept post de avertizare împotriva posibilelor atacuri din partea URSS în timpul Războiului Rece și rămâne o verigă vitală în sistemul de apărare antirachetă al SUA. Este, de asemenea, o locație strategică pentru supravegherea emisferei nordice și apărarea imensei insule arctice, pe care, potrivit administrației americane, danezii au neglijat-o.

Se vor lăsa convinși de avansurile americane?

Apetitul lui Donald Trump pentru acest teritori înghețat, care fascinează pentru resursele sale minerale și fosile ipotetice și importanța geostrategică, irită localnicii și clasa politică, precum și puterea de supraveghere daneză.

Statele Unite „știu că Groenlanda nu este de vânzare. Ei știu că Groenlanda nu vrea să facă parte din Statele Unite. „Acest lucru le-a fost comunicat fără ambiguitate, atât direct, cât și public”, a reiterat prim ministra daneză, Mette Frederiksen.

În timp ce toate principalele partide ale Groenlandei sunt în favoarea independenței pentru teritoriu pe termen scurt sau lung, niciunul nu susține ideea aderării la Statele Unite. Populația, care este predominant inuită, respinge, de asemenea, orice perspectivă de a deveni americană , potrivit unui sondaj publicat la sfârșitul lunii ianuarie.

Citește și