De mâine ești obligat să porți masca de protecție în aer liber în București. Nu doar în Centrul Vechi

- Începând de mâine vei fi obligat să porți masca de protecție în aer liber, în Capitală.
- Nu e vorba doar de Centrul Vechi, ci de toate zonele aglomerate, piețe, stații de autobuz, gări și autogări.
- Decizia a fost luată în această după-amiază de Comitetul municipal pentru Situaţii de Urgenţă.
Devine obligatoriu, de mâine, să porți masca de protecție în București în aer liber în mai multe zone, după ce membrii Comitetului Municipal pentru Situații de Urgență au votat, după mai multe dezbateri, în acest sens.
Unde va fi obligatorie purtarea măștii? În zonele pietonale din Centrul Vechi, în stațiile de autobuz, troleibuz și tramvai, în gări, autogări, piețe, târguri. Și în ceea ce privește evenimentele care se desfășoară în aer liber vor fi schimbări. Organizatorii trebuie să îți pună la dispoziție mască de protecție, dacă te afli acolo ca spectator.
Deși inițial a fost vorba doar despre zonele pietonale din Centrul Vechi, la propunerea viceprimarul Capitalei Aurelian Bădulescu, membrii Comitetului pentru Situații de Urgență au considerat că masca e necesară în mai multe zone aglomerate.
- Tensiuni persistente la frontiera Israel–Liban: atacuri cu drone și dispute politice în jurul noului acord de securitate
- Cel puțin cinci persoane au fost ucise și alte zeci au fost rănite într-o serie de atacuri aeriene reciproce dintre Ucraina și Rusia
- Noua eră a reactoarelor nucleare mici prinde contur în Idaho: SUA testează tehnologia care ar putea redefini energia globală
- Atacuri cu drone asupra infrastructurii petroliere din Rusia: rafinării în flăcări și posibile perturbări ale aprovizionării cu combustibil
- Armata irakiană efectuează un raid care vizează „personalităţi politice” din Zona Verde a Bagdadului