Dreapta-stângă sau stânga-dreaptă: direcția spre nicăieri a fantomelor politice

Politologia îi aseamănă cu o subspecie de pești – dipnoii – care respiră atât prin plămâni, cât și prin branhii. Marea deosebire față de politrucii noștri este că peștii-fosilă supraviețuiesc respirând prin ambele alternativ, cu bun simț, nu concomitent.
…Cei patru dipnoi din fotografie n-au cum să învie România pe care au îngropat-o. Nici propriile partide nu și le vor mai putea resuscita.
Ei înșiși încep să arate ca niște fantome politice. „O fantomă este absența prezentă, o moarte care n-a murit”.