• Hamas a acuzat Israelul de încălcarea condițiilor acordului, ceea ce a dus la amânarea unor eliberări planificate anterior.
  • Conflictul izbucnit după atacul Hamas asupra Israelului pe 7 octombrie 2023 a dus la pierderi semnificative.
  • Eforturile mediatorilor au menținut încetarea focului activată pentru moment.

UPDATE ORA 10:20 – Cei trei ostatici israelieni au fost preluați de Crucea Roșie, în Khan Younis și sunt transferați către Armata Israelului

UPDATE ORA 10:16 – Acum are loc eliberarea ostaticilor

ȘTIRE INIȚIALĂ

Hamas a făcut publice numele a trei ostatici care urmează să fie eliberați sâmbătă în schimbul prizonierilor palestinieni din Israel, după zile de temeri cu privire la viitorul încetării focului, scrie BBC.

Aceștia sunt ruso-israelianul Alexander Troufanov, argentiniano-israelianul Yair Horn și americano-israelianul Sagui Dekel-Chen. Israelul a declarat că va relua bombardamentele dacă cei trei nu sunt eliberați la timp. Avertismentul a venit după ce Hamas a declarat că amână eliberările ca răspuns la presupusele încălcări israeliene ale încetării focului. Președintele Trump a declarat că încetarea focului ar trebui să fie anulată dacă Hamas nu eliberează toți ostaticii deținuți în Gaza până sâmbătă la prânz.

De la începutul încetării focului, la 19 ianuarie, 16 ostatici israelieni și cinci thailandezi au fost eliberați în schimbul a 766 de prizonieri. În timpul primei faze de șase săptămâni a încetării focului, un total de 33 de ostatici ar trebui să fie eliberați în schimbul a aproximativ 1.900 de prizonieri și deținuți palestinieni în Israel.

Recomandări

A FOST TRUMP SABOTAT?
CU DEMNITATE, PÂNĂ LA FINAL
”ESTE PATETIC”
ZELE DENUNȚĂ PROPAGANDA
„O MIȘCARE DE VIOLENȚĂ”
NOLE ARE ALTE PRIORITĂȚI

Războiul a fost declanșat de atacul Hamas asupra Israelului la 7 octombrie 2023, când atacatorii au ucis aproximativ 1.200 de persoane și au luat 251 de ostatici. Mai mult de 48.230 de persoane au fost ucise de ofensiva Israelului în Gaza de atunci, potrivit Ministerului Sănătății din teritoriu, condus de Hamas.

Alexander Troufanov, în vârstă de 29 de ani, Yair Horn, în vârstă de 46 de ani, și Sagui Dekel-Chen, în vârstă de 36 de ani, au fost cu toții capturați din kibbutzul Nir Oz, la marginea Gazei. Încetarea focului a fost sub presiune încă de la început, fiecare parte luând măsuri reciproce pentru presupuse încălcări. Eforturile intense ale mediatorilor SUA, Egipt și Qatar au reușit să împiedice prăbușirea acestuia. Israelul a fost înfuriat în special de modul în care au fost eliberați ostaticii – prezentați public pe platforme alături de bărbați înarmați și în fața mulțimilor de spectatori, înainte de a fi predați Crucii Roșii în scene haotice.

La rândul său, Hamas a acuzat Israelul că a împiedicat intrarea în Gaza a ceea ce grupul consideră a fi cantitatea de corturi și camioane cu ajutoare necesară în conformitate cu termenii încetării focului. Israelul neagă această afirmație. Între timp, Forțele de apărare israeliene (IDF) au publicat o înregistrare video cu ceea ce au declarat a fi o rachetă lansată joi asupra Israelului din Gaza. Israelul a afirmat că racheta a eșuat și a aterizat în Gaza. O sursă din cadrul poliției conduse de Hamas a declarat că racheta a fost o muniție israeliană neexplodată care a fost trasă în aer.

Agenția de presă palestiniană Wafa, cu sediul în Cisiordania, a declarat că un băiat în vârstă de 14 ani, Hammoudeh Alaa Saud, a fost ucis în aceeași zi de ceea ce a declarat a fi muniție israeliană care a explodat în tabăra de refugiați Nuseirat din Gaza.

Citește și