Iranul a lansat atacuri asupra bazelor americane din Bahrain şi Kuweit. Teheranul acuză Washingtonul că a încălcat armistițiul

- Trump a calificat atacul iranian drept o încălcare gravă a acordului preliminar.
- Iranul acuză Statele Unite că și-au încălcat angajamentele și nu își respectă promisiunile.
- Forțele SUA au lovit 10 obiective militare iraniene din apropierea Ormuz, ca răspuns la atac.
- Operațiunea SUA a vizat sisteme de supraveghere, apărare antiaeriană, depozite de drone și instalații pentru mine marine.
- Iranul a ripostat prin atacuri cu rachete și drone asupra unor facilități militare americane din Bahrain și Kuweit.
Tensiunile dintre Statele Unite şi Iran s-au agravat din nou, după ce Teheranul a acuzat Washingtonul că a încălcat memorandumul de înțelegere privind încetarea focului, convenit pe 18 iunie, scrie Monitorul Apărării și Securității. Ministerul iranian de Externe a calificat loviturile aeriene americane efectuate sâmbătă asupra unor obiective militare iraniene drept o „încălcare clară” a acordului şi a acuzat administraţia americană că nu îşi respectă angajamentele.
„Acest lucru demonstrează încă o dată că regimul american nu acordă nicio valoare angajamentelor sale şi că încălcarea promisiunilor face parte din natura acestui regim”, se arată într-un comunicat al diplomaţiei iraniene, potrivit CNN.
Loviturile americane au vizat zece obiective militare iraniene din apropierea Strâmtorii Hormuz, inclusiv infrastructură de supraveghere, sisteme de comunicaţii, poziţii de apărare antiaeriană, depozite de drone şi instalaţii folosite pentru amplasarea minelor marine. Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a precizat că operaţiunea a fost un răspuns direct la un atac iranian asupra unei nave comerciale care tranzita strâmtoarea.
Ca reacţie, Corpul Gărzilor Revoluţiei Islamice (IRGC) a anunţat că a lansat rachete şi drone asupra unor facilităţi militare americane din Bahrain şi Kuweit. Potrivit agenţiei Reuters, autorităţile americane au transmis că nu au fost înregistrate victime şi nici pagube semnificative în urma atacurilor.
Armata Kuweitului a informat că sistemele sale de apărare antiaeriană au interceptat proiectilele lansate dinspre Iran, în timp ce autorităţile din Bahrain au activat sirenele de alarmă şi le-au cerut locuitorilor să se adăpostească în cele mai apropiate zone sigure.
Ministerul iranian de Externe a reafirmat că Republica Islamică este hotărâtă să îşi apere suveranitatea şi integritatea teritorială în faţa „agresiunii militare americane”, iar IRGC a avertizat că acţiunile Washingtonului vor duce la „încetarea completă a tuturor proceselor diplomatice”.
Actualul val de încălcări ale acordului a început joi, când Iranul a atacat o navă comercială sub pavilion singaporez în apropierea Strâmtorii Ormuz. Preşedintele american Donald Trump a calificat acţiunea drept o „încălcare nesăbuită” a acordului preliminar destinat opririi ostilităților.
Vineri, armata americană a lansat primele lovituri asupra unor poziţii iraniene din zona Strâmtorii Hormuz. Sâmbătă, după noi atacuri atribuite Iranului, Washingtonul a desfăşurat o nouă operaţiune militară împotriva unor obiective iraniene, invocând necesitatea unui răspuns la „agresiunea continuă” a Teheranului.
În paralel, tensiunile s-au amplificat şi în Liban. Aviaţia israeliană a bombardat localitatea Nabatieh al-Fawqa din sudul ţării, la doar o zi după ce Israelul acceptase retragerea unor trupe din anumite zone ale regiunii.
Noua escaladare pune sub semnul întrebării viitorul acordului americano-iranian încheiat la începutul lunii, care urmărea consolidarea armistiţiului şi reluarea în siguranţă a traficului maritim prin Strâmtoarea Hormuz, una dintre cele mai importante rute comerciale pentru transportul mondial de petrol. Preşedintele Donald Trump a avertizat că Statele Unite sunt pregătite să răspundă militar dacă Iranul va continua atacurile asupra intereselor americane din regiune.