alephnews Vezi versiunea web

Iranul anunță că a atacat ținte americane din Orientul Mijlociu, după atacurile Statelor Unite din Strâmtoarea Ormuz. Trump acuză Iranul de încălcarea armistițiului

Sandu Maria · 27 iun. 2026, 17:07

Iranul anunță că a atacat ținte americane din Orientul Mijlociu, după atacurile Statelor Unite din Strâmtoarea Ormuz. Trump acuză Iranul de încălcarea armistițiului

Iranul a anunțat că a lansat atacuri asupra unor obiective militare americane din Orientul Mijlociu, ca răspuns la loviturile efectuate noaptea trecută de Statele Unite asupra unor ținte iraniene din zona Strâmtorii Ormuz. Atacurile SUA au venit, la rândul lor, ca răspuns la un atac cu drone al Iranului asupra unei nave comerciale.

Trump a acuzat ieri Iranul de „o încălcare prostească” a armistițiului, iar Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a transmis noaptea trecută că au fost vizate, drept răspuns, depozite iraniene de rachete și drone, precum și instalații radar de coastă.

Potrivit presei de stat iraniene, Gărzile Revoluționare Iraniene (IRGC) au declarat că au vizat astăzi poziții militare americane, în timp ce Ministerul iranian de Externe a acuzat Statele Unite că „au încălcat prevederile Memorandumului”.

Până acum, Armata SUA nu a confirmat că bazele sale au fost astăzi lovite de Iran.

Escaladarea tensiunilor pune sub semnul întrebării Memorandumul de Înțegere dintre SUA și Iran semnat săptămâna trecută de Trump și Pezehskian.

În paralel, Bahrainul, care găzduiește o importantă bază militară americană, a anunțat că teritoriul său a fost vizat de atacuri cu drone atribuite Iranului. Autoritățile de la Manama au condamnat acțiunile, calificându-le drept „o încălcare flagrantă a suveranității statului”. Ținta atacurilor nu a fost precizată, iar Teheranul nu a comentat informațiile.

Tot astăzi, o navă petrolieră care tranzita Strâmtoarea Ormuz a fost lovit de un „proiectil neidentificat”, potrivit United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO). Nava a suferit avarii, însă niciun membru al echipajului nu a fost rănit. Autoritățile britanice au recomandat tuturor navelor comerciale să manifeste prudență sporită în zonă.

Centrul Comun pentru Informații Maritime (JMIC), coordonat de Marina SUA, a ridicat nivelul de risc în zonă la „substanțial”, invocând atacurile recente asupra navelor comerciale. Totodată, autoritățile maritime au extins culoarul de navigație din apropierea coastelor Omanului pentru a facilita circulația simultană a navelor în ambele sensuri.

Schimbul de focuri are loc în mijlocul negocierilor dintre SUA și Iran pentru un acord final de pace, care au început după semnarea Memorandumului de Înțelegere, săptămâna trecută. Memorandumul prevedea încetarea atacurilor pe toate fronturile, deschiderea Strâmtorii Ormuz și ridicarea blocadei navale americane.