Marcel Vela, ironie la adresa PSD-ului: „Cum ar fi arătat această pandemie cu Dancilă ca prim-ministru?”

- Ministrul de Interne Marcel Vela s-a apărat, azi, în Parlament la dezbaterea moţiunii împotriva lui
- Marcel Vela a transmis către PSD că cifrele arată că a luat decizii bune în pandemie
- „Vă recomand să purtaţi în continuare măştile, cele medicinale”, a transmis Vela celor din PSD
Marcel Vela s-a apărat, azi, în Parlament unde este dezbătută moţiunea împotriva lui şi a spus că cifrele îi arată că el a luat cele mai bune măsuri pentru combaterea Covid-19.
„Vă rog să îi transmiteti specialistului care a scris moțiunea să faca un exercitiu de imaginaţie şi să vada cum ar fi arătat această pandemie cu Viorica Dancilă ca prim-ministru”, a spus Vela.
Ministrul a spus că social democraţii îl pot jigni în „orice fel”.
”În aceste momente, sa fiu ministrul Afacerilor Interne reprezintă onoarea vieții mele. (…) Vă recomand să purtaţi în continuare măştile, mă refer la cele medicinale”, a mai spus ministrul.
PSD a depus moțiunea numită Cu Vela ruptă, în timp de pandemie împotriva lui Marcel Vela, pe care îl acuză de gafe şi contradicţii în starea de urgenţă.
- Din criză de chip-uri, Apple face lobby la Administraţia Trump pentru a primi undă verde să cumpere cipuri de memorie de la CXMT, o companie chineză pe care Pentagonul a inclus-o pe o listă neagră
- INS: Turiștii străini veniți în România în interes de afaceri au cheltuit peste 800 de milioane de lei în primul trimestru din 2026
- Valul de canicula din Europa este asociat cu peste 1.300 de decese, spune directorul OMS. România intră sub cod roșu de caniculă, cu temperaturi de până la 41°C
- VIDEO. David Popovici a câștigat medalia de aur și la proba de 200 de metri liber la Trofeul Sette Colli de la Roma
- Trendul „World Cup Makeup” cucerește TikTok. Mii de fete creează machiaje inspirate de drapelul țării pe care o susțin