Ministrul Economiei din Germania: „Economia își va reveni din octombrie, după pandemie”
- Ministrul Economiei din Germania a anunțat că economia își va reveni din octombrie.
- Economia Germaniei s-ar micșora cu 6% în 2020, iar în 2021 ar putea cunoaște o creștere de peste 5%, conform ministrului german.
- Obiectivul este ca economia să atingă nivelul de ocupare a forței de muncă de dinaintea crizei, până în 2022.
Economia Germaniei își va reveni începând din octombrie, după pandemie, a declarat ministrul Economiei, Peter Altmaier, într-un interviu publicat duminică, citat de Reuters.
„Sunt sigur că încetinirea economiei noastre poate fi oprită după pauzele din vară și că, începând cu luna octombrie, economia poate începe din nou să crească în Germania”, a spus el pentru Bild am Sonntag într-un interviu.
În timp ce economia s-ar micșora cu 6% în 2020, o creștere cu peste 5% ar fi posibilă în 2021, a spus Altmaier.
Obiectivul ar fi ca economia să atingă nivelul de ocupare a forței de muncă de dinaintea crizei, până în 2022 și să înceapă să crească angajările după această dată, a spus el.
Altmaier a mai spus că rata răspândirii virusului în SUA este o preocupare majoră.
„O pandemie care scapă de sub control are consecințe mari asupra economiei mondiale”, a spus el.
- Atacuri cu drone asupra infrastructurii petroliere din Rusia: rafinării în flăcări și posibile perturbări ale aprovizionării cu combustibil
- Armata irakiană efectuează un raid care vizează „personalităţi politice” din Zona Verde a Bagdadului
- Prințul Harry și familia sa vor sta la reședințele regale în timpul vizitei sale în Marea Britanie
- Explozii și incendii raportate la Kiev în contextul unui atac cu rachete rusești
- Nicușor Dan a discutat cu Președintele Poloniei și liderii statelor baltice despre securitatea Europei