• ANPC a oprit temporar de la circulație 23 de tramvaie.
  • Unele tramvaie aveau igienizare necorespunzătoare.
  • Altele aveau burdufuri rupte sau geamuri murdare.
  • ANPC a cerut STB remedierea de urgență a neregulilor.
  • Cele 23 de vagoane trebuie readuse la standardele legale.

Atenție, se închid ușile. De tot. Piedone a tras pe dreapta 23 de tramvaie din București după un control al Protecției Consumatorilor.

Inspectorii au găsit vagoane murdare, burdufuri rupte, scaune cu tapițerie distrusă, geamuri nespălate, mizerie pe podele și radiatoare neigienizate. Controalele au avut loc în depourile Dudești, Giurgiului, Alexandria, Militari, Colentina și Victoria.

ANPC a cerut STB să remedieze urgent neregulile descoperite. Cele 23 de tramvaie vor reintra în circulație doar după ce vor fi aduse la standardele de siguranță și igienă impuse de lege.

Recomandări

FRANȚA AJUTĂ UCRAINA
RUTTE ÎL AMENINȚĂ PE PUTIN
21ST EUROPE „LEAGĂ” EUROPA
CIOLACU ARUNCĂ ÎN AER DEFICITUL
VA FI SCHIMBAT HUREZEANU?
TRUMP VINE CU NOI TARIFE

STB promite că modernizarea flotei este o prioritate. „Până la înlocuirea completă a tramvaielor vechi, vom continua să reparam și să igienizăm”, declară ei. Dar „investițiile necesită timp și bani”, subliniază analiștii.

Citește și