Restaurantele ar putea fi redeschise la interior pe 1 septembrie

- Restaurantele se vor redeschide, cel mai probabil, pe 1 septembrie.
- Redeschiderea se va face „în anumite condiții”, dar Orban nu a specificat care sunt acestea.
- Decizia clară va fi luată săptămâna aceasta.
Orban îți spune că s-ar putea să mergi la restaurante și în interior, dacă se face frig afară. Cu mai multe condiții, însă.
Orban a pus specialiștii să lucreze la norme de protecție anti-coronavirus în saloanele de evenimente. În plan sunt și teatrele și cinematografele.
„Servirea mesei pe terase va deveni tot mai grea, dacă vine vremea rece”, a spus premierul.
Cât despre partidele de fotbal, aici Orban spune că suporterii sunt greu de controlat, iar riscul de transmitere a coronavirusului este foarte mare.
„Discutăm de posibilitatea reluării activităţii în instituţii de cultură, în teatre, în cinematografe cu un set de condiţii: distanţare, portul măştii, dezinfectare”, a mai spus Orban.
- România intră sub cod roșu de caniculă, cu temperaturi de până la 41°C. Ce alimente și băuturi recomandă specialiștii
- Unde își petrec vacanța miliardarii și vedetele? Riviera Franceză, Cap-Ferrat și Monaco rămân în topul preferințelor
- Escaladare militară majoră în Golf după atacuri între Iran, SUA și statele aliate
- Iranul a fost eliminat de la Cupa Mondială 2026
- Nicușor Dan a fost prezent la comemorarea a 85 de ani de la Pogromul de la Iași: „Extremismul și revizionismul istoric rămân tentații reale”