• Analiză „Compare the Market”: România are 51/100 scor de stres pe șosele.
  • Cei mai puțin stresați șoferi sunt cei din Țările de Jos.
  • Ne stresează cel mai mult timpul mare petrecut în ambuteiaje.

Ce vă stresați așa? Căutările pe Google pentru „stres la volan” s-au dublat la nivel mondial în ultimul an. Chiar dacă majoritatea șoferilor din lume stau prost la acest capitol, românii rămân campionii stresului și în 2025.

Conform analizei făcute de australienii de la „Compare the Market”, România are 51 din 100 scor de stres pe șosele, peste Australia și Statele Unite, care completează podiumul. Șoferi stresați sunt și în Noua Zeelandă, în Italia, Bulgaria și în Grecia.

Deși stăm mai bine ca alte țări la factori precum furturile de mașini sau costul parcării, ce ne trage în jos e timpul mare pe care-l petrecem în ambuteiaje, aproape dublu față de australieni, ocupanții locului 2 în clasamentul șoferilor stresați.

Recomandări

SIGNALGATE CONTINUĂ
LOCUL ODIHNEI VEȘNICE
BARDELLA CANDIDEAZĂ
UCRAINA LUPTĂ ÎN KURSK
TRAGEDIE LA FESTIVAL
RESTRICȚII ÎN CAPITALĂ

Conform analizei, avem și cele mai proaste drumuri dintre țările care au prins TOP 10. Cei mai puțin stresați șoferi sunt în Țările de Jos.

Nu e prima dată când ieșim prost la un astfel de studiu. O analiză Go Voyager de la începutul anului plasa România pe primul loc în topul celor mai periculoase țări din UE în care să închiriezi o mașină.

Citește și