SUA retrage 12.000 de militari din Germania. Cum privește Rusia măsura americanilor

- America mută militari din Germania spre Europa de Est, iar Rusia priveşte măsura drept o ameninţare.
- „O tentativă provocatoare, care nu va rămâne fără răspuns”, s-a auzit de la Ministerul de Externe de la Moscova.
- Ambasadorul Rusiei la Bucureşti, Valerii Kuzmin, a declarat pentru MEDIAFAX că avertismentul nu a fost pentru România, ci pentru Statele Unite.
„Această declaraţie a fost adresată Statelor Unite ale Americii. Noi facem ceea ce e nevoie pentru apărarea teritoriului nostru.
România face ceea ce trebuie pentru apărarea teritoriului american, pentru că nimeni nu planifică un atac asupra României.
România refuză să înţeleagă că serveşte intereselor militare ale Statelor Unite, nu ale României. Rusia analizează toate aceste chestiuni, pentru a ne putea apăra de un posibil atac al Statelor Unite”, a spus Valerii Kuzmin.
SUA retrage 12.000 de militari din Germania. Aproximativ 5.400 vor rămâne în Europa. O parte dintre ei ar urma să fie relocaţi în zona Mării Negre, inclusiv în România.
- Cercetătorii de la Universitatea Oxford au dezvoltat HyperScore, un sistem de Inteligență Artificială care identifică modul în care hipertensiunea afectează diferite organe înainte de apariția complicațiilor grave
- Evaluarea Națională 2026: Elevii de clasa a VIII-a susțin proba scrisă la Matematică. Peste 148.000 de absolvenți sunt înscriși la examen
- Bursa de la Bucureşti, campioana Europei în 2026: plus 26% de la începutul anului şi plus 66% în ultimul an, complet decuplată de criza politică, inflația de 11% şi recesiunea de la ușă. Austria, Ungaria şi Spania, depășite
- Aeroportul Otopeni intră în renovare chiar la începutul sezonului estival. Turiștii sunt întâmpinați de folii de plastic, panouri, praf și gropi
- Senatul SUA a aprobat o rezoluție prin care îi cere lui Trump să oprească acțiunile militare împotriva Iranului. Trump: „Iranul este dispus să ne ofere practic orice”