alephnews Vezi versiunea web

Trump amenință țările din Europa cu tarife de 100% pe exporturi, dacă vor taxa companiile tech americane

Grigore Laura · 26 iun. 2026, 20:03

Trump amenință țările din Europa cu tarife de 100% pe exporturi, dacă vor taxa companiile tech americane

Donald Trump a transmis un nou mesaj dur la adresa țărilor europene care iau în calcul introducerea unei taxe pe serviciile digitale (Digital Services Tax), aplicată companiilor americane de tehnologie.

Potrivit agenției Associated Press, președintele SUA a avertizat că Statele Unite ar putea impune taxe vamale de 100% pe toate bunurile importate din orice țară care aplică astfel de impozite asupra firmelor americane.

Într-o postare pe rețelele sociale, Trump a criticat în mod direct statele europene despre care spune că sunt aproape de a introduce aceste taxe.

El a transmis că măsura ar fi una automată și extrem de dură pentru comerțul internațional.

Declarația integrală a lui Donald Trump

„Numeroase țări europene au discutat despre implementarea iminentă a unei taxe pe serviciile digitale pentru companiile americane. Unele dintre aceste țări sunt aproape de a face acest lucru. Vă rog ca această declarație să servească drept notificare că orice țară care impune o astfel de taxă va fi imediat confruntată cu un tarif de 100% pentru toate bunurile trimise către Statele Unite ale Americii. Acest tarif va înlocui orice acorduri comerciale făcute cu acea țară, fie implementate, semnate sau nu. În plus, tariful de 100% va fi aplicat imediat dacă merg înainte cu această măsură. Mulțumesc pentru atenție. Președintele Donald J. Trump.”

Context

Administrația Trump a criticat în mod repetat încercările altor state de a taxa sau reglementa marile companii americane de tehnologie.

Potrivit AP, Trump a mai avertizat și în trecut că va introduce tarife suplimentare împotriva țărilor care adoptă astfel de politici. Într-un mesaj din anul trecut, el spunea că taxele digitale și reglementările sunt „menite să afecteze sau să discrimineze companiile tehnologice americane”.

Disputa vine într-un moment în care mai multe state europene discută despre modalități de a taxa mai eficient veniturile generate de giganții tech pe piețele lor.