Zeci de turiști români și bulgari, depistați cu Covid-19 la vama Kulata – Promachonas

- 29 de turiști români și bulgari au fost confirmați pozitiv cu COVID-19, astăzi, la punctul de frontieră Kulata-Promachonas.
- Guvernul elen a decis ca, de marți, toți turiștii care intră în țară prin vama Kulata-Promachonas, trebuie să prezinte un test negativ.
- Fără acest test doar cei care fac parte din anumite categorii exceptate – diplomaţi, medici, lucrători în transporturi.
29 de turişti au fost confirmaţi pozitiv cu coronavirus după testele pe care le-au făcut vineri, 10 iulie, la punctul de frontieră Kulata-Promachonas, scrie presa greacă. Potrivit autorităţilor, citate de iefimerida.gr, turiştii infectaţi sunt cetăţeni din Bulgaria şi România.
Guvernul de la Atena a decis ca, începând de marţi, toţi turiştii care intră în ţară prin vama Kulata-Promachonas, singurul punct de frontieră terestru deschis în acest moment, trebuie să prezinte un test negativ pentru COVID-19.
Testul nu trebuie să fie mai vechi de 72 de ore, potrivit presei elene.
- Explozii și incendii raportate la Kiev în contextul unui atac cu rachete rusești
- Nicușor Dan a discutat cu Președintele Poloniei și liderii statelor baltice despre securitatea Europei
- Trump a ordonat Forțelor SUA să lanseze atacuri suplimentare asupra mai multor ținte iraniene, ca răspuns la încălcarea repetată a armistițiului: „Iranul nu va mai exista dacă va continua așa”
- Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, anunță că va demisiona în următoarele săptămâni
- BREAKING. David Popovici a câștigat medalia de aur în finala de 100 de metri liber, la Trofeul Settecolli de la Roma