- Doi cetățeni chinezi au fost prinși în rândurile Rusiei în regiunea Donețk din Ucraina.
- Zelenski spune că „trebuie făcut tot ceea ce este necesar pentru a se asigura că Rusia nu are astfel de oportunități similare de a prelungi și extinde războiul”.
- Beijingul a încercat să se poziționeze ca un menținător al păcii.
Volodimir Zelenski a acuzat Rusia că recrutează în mod sistematic persoane din China pentru a lupta în războiul din Ucraina, adâncind disputa cu privire la luptătorii chinezi, scrie Reuters.
Advertisment
Doi cetățeni chinezi au fost prinși în rândurile Rusiei în regiunea Donețk din Ucraina, devastată de război, a anunțat marți Zelenski, înainte de a susține că există peste 150 de luptători chinezi în prezent în rândurile Rusiei.
Afirmațiile au determinat un răspuns din partea Beijingului, care a avertizat joi Kievul și aliații săi să nu facă „remarci iresponsabile”, după ce anterior a denunțat ceea ce a descris ca fiind afirmațiile „nefondate” ale lui Zelenski potrivit cărora ar exista mai mulți luptători.
Recomandări
Într-o postare pe social media, Zelenski a declarat joi, referindu-se la bărbații capturați: „Este foarte clar că acestea nu sunt cazuri izolate, ci mai degrabă eforturi sistematice ale Rusiei, în special pe teritoriul și în jurisdicția Chinei, de a recruta cetățeni ai acestei țări pentru război”.
Alături de o înregistrare video a unui interogatoriu cu unul dintre aceștia, Zelenski a adăugat că „trebuie făcut tot ceea ce este necesar pentru a se asigura că Rusia nu are astfel de oportunități similare de a prelungi și extinde războiul”.
Beijingul a încercat să se poziționeze ca un menținător al păcii pe fondul eforturilor de a pune capăt războiului, în ciuda faptului că a declarat un parteneriat „fără limite” cu Rusia.
Citește și
- Ce impact are o Direcție de A.I. în Ministerul Mediului? Alexandru Găvan: „A.I. poate fi folosită și să găsim soluții concrete”
- Mâine te așteaptă încă o zi cu vânt. Ploile și fulgii de zăpadă apar în jumătatea de nord
- Ce face Guvernul României cu banii din PNRR? Gradul de realizare a investițiilor este de doar 24%. Răzvan Botea: „Guvernul nu are capacitatea de a cheltui aceste fonduri. Pur și simplu, nu se dorește”
Partenerii noștri