Astronauții SpaceX fac farse prin telefon, Elon Musk plătește

- Astronauţii misiunii SpaceX s-au plictisit aşteptând nava care să-i ducă pe ţărm după amerizare.
- Cei doi au folosit telefonul prin satelit din capsulă să facă farse.
- Nota de plată pentru convorbiri o va achita Elon Musk.
Dacă ai făcut istorie, fiind primul echipaj al unui zbor spaţial privat şi te-ai întors cu bine pe Pământ, ce-ţi mai ramâne de făcut? Să faci farse la telefon. Doug Hurley, unul din cei doi membri ai misiunii SpaceX, a mărturisit că, după amerizare, în timp ce aşteptau vasul care să-i ducă pe ţărm, s-au distrat făcând farse la telefon. Folosind telefonul prin satelit al capsulei Dragon.
Poate acesta va deveni un obicei pentru viitorii astronauţi, pentru că după stresul căderii prin atmosferă trebuie să te destinzi cumva.
Cât despre nota de plată a convorbirilor, astronauţii l-au arătat cu degetul, fără să stea pe gânduri, pe Elon Musk.
Doug Hurley, astronaut SpaceX: „Acum cinci ore eram în capsulă şi pluteam de colo-colo şi făceam farse cu telefonul prin satelit oricui răspundea. Ceea ce a fost distractiv, apropos. Puteţi să-i trimiteţi lui nota de plată. (Elon Musk râde)“.
- Noua eră a reactoarelor nucleare mici prinde contur în Idaho: SUA testează tehnologia care ar putea redefini energia globală
- Atacuri cu drone asupra infrastructurii petroliere din Rusia: rafinării în flăcări și posibile perturbări ale aprovizionării cu combustibil
- Armata irakiană efectuează un raid care vizează „personalităţi politice” din Zona Verde a Bagdadului
- Prințul Harry și familia sa vor sta la reședințele regale în timpul vizitei sale în Marea Britanie
- Explozii și incendii raportate la Kiev în contextul unui atac cu rachete rusești