Bucureștenii și-au reluat viața de după COVID-19. Cum se simte primul weekend la terasă, după izolare

- Patronii teraselor au distanţat mesele, deci eşti în siguranţă
- Angajaţii cafenelelor poartă măşti, iar starea lor de sănătate este verificată în fiecare zi
- La masa unei terase au voie să stea cel mult patru persoane
Tu ce ai făcut în primul weekend de când s-au redeschis terasele? Vincenţo este patronul unui restaurant din Bucureşti, iar acum îşi aşteapă încrezător primii clienţi.
El spune că pentru azi are deja rezervate 80% dintre mese
A luat toate măsurile necesare impuse de autorităţi şi face tot posibilul să îşi protejeze atât clienţii, cât şi angajaţii.
Deşi mulţi români au ales să petreacă acest sfârşit de săptămână la malul mării, nici terasele din capitală nu au rămas nevizitate.
„Avem la intrare nişte staţii de dezinfectare pentru toată lumea. Personalul poartă mască şi mănuşi. Avem aşa un timp de 10 minute să reocupăm masa că trebuie dezinfectată. Ne bucurăm foarte tare că am reluat activitatea. Sperăm să fie plin”, spune Vicenzo.
- BREAKING. David Popovici a câștigat medalia de aur în finala de 100 de metri liber, la Trofeul Settecolli de la Roma
- Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pe 29 iunie, la invitația lui Nicușor Dan
- Peste 1.600 de salvatori străini au ajuns în Venezuela pentru operațiunile de căutare și salvare, după cutremurele devastatoare. Peste 920 de oameni au murit
- Valul ucigător de caniculă ajunge în România. Cod Roşu în aproape toată ţară. Maximele ajung la 41 de grade
- China demarează o anchetă după ce un avion de mici dimensiuni s-a izbit de cel înalt zgârie-nori din Beijing, un incident șocant și rar în istoria țării. Pilotul a murit