Fiii risipitori ai Europei. Suntem pe locul 5 la risipa alimentară

- România este pe locul 5 în Europa la risipa alimentară
- Fiecare român cheltuie 27% din venituri pe mâncare
- Peste o treime din mâncarea pe care o cumpărăm ajunge la coşul de gunoi
Hai să îți arăt un top care nu ne face deloc cinste. Suntem pe locul 5 în Europa la risipa alimentară.
Peste o treime din mâncarea pe care o cumpărăm ajunge la coşul de gunoi, uneori fără ca ambalajul să fi fost deschis. Comportamentul vine din dorinţa de a avea frigiderul plin, a spus la ZF Live Lăcrămioara Loghin, director al unei companii de cercetare. Ultimele studii ale Eurostat arată că românii cheltuiesc 27% din venituri pe mâncare, cu mult peste media europeană, de 12%.
Uite ce spune Laura Goarnă, consumator: „În pandemie am gătit foarte mult, dar odată ce am început serviciul nu m-am dezobişnuit din a cumpăra alimente, aşa că frigiderul meu este în continuare ticsit, crezând că o să gătesc, dar mai mult am comandat“.
„Am aceste brânzeturi, aceste paste, care sunt expirate din luna a 5-a şi din luna a 6-a pe care o să le arunc. Am ciorba de la mama care e deja de mai bine de două săptămâni pe care nu am apucat să o mănânc şi o să o arunc şi cu siguranţă mai sunt şi alte alimente care vor ajunge la gunoi“, mai mărturisește ea.
- Trump a ordonat Forțelor SUA să lanseze atacuri suplimentare asupra mai multor ținte iraniene, ca răspuns la încălcarea repetată a armistițiului: „Iranul nu va mai exista dacă va continua așa”
- Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, anunță că va demisiona în următoarele săptămâni
- BREAKING. David Popovici a câștigat medalia de aur în finala de 100 de metri liber, la Trofeul Settecolli de la Roma
- Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pe 29 iunie, la invitația lui Nicușor Dan
- Peste 1.600 de salvatori străini au ajuns în Venezuela pentru operațiunile de căutare și salvare, după cutremurele devastatoare. Peste 920 de oameni au murit