Focar de coronavirus la o fabrică din București: 20 de angajați au fost diagnosticați cu COVID-19
- 20 de angajaţi ai fabricii de ciocolată Kandia au fost depistaţi cu coronavirus.
- Miercurea trecută, o angajată a fost testată pozitiv cu Covid-19.
- Întreaga secţie a fabricii a fost închisă.
Un nou focar de coronavirus a izbucnit la fabrica de ciocolată Kandia din Capitală. Potrivit unor surse din cadrul Ministerului Sănătăţii, 20 de angajaţi ai fabricii au fost depistataţi cu Covid-19.
Săptămâna trecută, compania a decis să fie testaţi toţi angajaţii, după ce pe data de 10 iunie o angajată a fost diagnosticată cu coronavirus.
Toţi angajaţii găsiţi infectaţi vor intra în carantină, iar secţia unde aceştia lucrau a fost închisă.
DSP București a anunțat că a fost informată vineri de Kandia Dulce cu privire la rezultatele testărilor efectuate la angajații societății.
„Din cei 51 de angajați testați pentru depistarea infecției cu SARS-CoV-2, 20 au avut rezultate pozitive. DSPMB a inițiat imediat, conform procedurilor, ancheta epidemiologică, aceasta fiind în acest moment în desfășurare. Persoanele depistate pozitive cu infecția SARS-CoV-2 urmează să fie internate în spitalele desemnate Covid”, a transmis DSP București.
- Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pe 29 iunie, la invitația lui Nicușor Dan
- Peste 1.600 de salvatori străini au ajuns în Venezuela pentru operațiunile de căutare și salvare, după cutremurele devastatoare. Peste 920 de oameni au murit
- Valul ucigător de caniculă ajunge în România. Cod Roşu în aproape toată ţară. Maximele ajung la 41 de grade
- China demarează o anchetă după ce un avion de mici dimensiuni s-a izbit de cel înalt zgârie-nori din Beijing, un incident șocant și rar în istoria țării. Pilotul a murit
- Iranul anunță că a atacat ținte americane din Orientul Mijlociu, după atacurile Statelor Unite din Strâmtoarea Ormuz. Trump acuză Iranul de încălcarea armistițiului