24 de infectări cu COVID-19 la o fabrică din Pașcani. DSP Iași a întrerupt activitatea

- Inițial, la fabrica din Paşcani au fost confirmate 4 cazuri
- În urma testării angajaţilor, alţi 24 au fost confirmaţi pozitivi
- Secţia în care lucrează aceştia a fost închisă
Peste 20 de angajaţi ai unei companii specializate în prelucrarea oţelului, din oraşul ieşean Paşcani au fost depistaţi cu noul coronavirus.
Iniţial au fost patru angajaţi, iar în urma anchetei epidemiologice începute de DSP Iaşi, alţi angajaţi au fost confirmaţi.
„Direcţia de Sănătate Publică Iaşi a dispus întreruperea activităţii la o secţie din cadrul unei fabrici private din judeţul Iaşi. (…) Practic, în momentul de faţă sunt în total 26 de persoane confirmate pozitiv. Măsura de întreupere a activităţii a fost luată pentru 14 zile, perioadă în care angajaţii acestei secţii vor fi izolaţi la domicliu”, a declarat Marius Voicescu, Purtătorul de Cuvânt al DSP Iaşi.
Cei 26 de angajaţi ai fabricii din Paşcani au fost internaţi la Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi. Reprezentanţii companiei nu au putut fi contactaţi pentru a comenta situaţia.
- Trump a ordonat Forțelor SUA să lanseze atacuri suplimentare asupra mai multor ținte iraniene, ca răspuns la încălcarea repetată a armistițiului: „Iranul nu va mai exista dacă va continua așa”
- Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, anunță că va demisiona în următoarele săptămâni
- BREAKING. David Popovici a câștigat medalia de aur în finala de 100 de metri liber, la Trofeul Settecolli de la Roma
- Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pe 29 iunie, la invitația lui Nicușor Dan
- Peste 1.600 de salvatori străini au ajuns în Venezuela pentru operațiunile de căutare și salvare, după cutremurele devastatoare. Peste 920 de oameni au murit