Studiu. De ce coronavirusul ucide mai mulți bărbați decât femei

- Organismul femeilor luptă mai eficient împotriva coronavirusului (Studiu Yale)
- 60% dintre bolnavii uciși de COVID-19 sunt bărbați
- Acțiunea limfocitelor care distrug celule infectate este mai puternică la femei
Coronavirusul distruge încă un mit: bărbații nu sunt mai puternici decât femeile. 6 din 10 victime ale virusului letal sunt de sex masculin.
În multe cazuri, tocmai încercarea organismului de a lupta cu virusul este fatală.
Dr. Adrian Marinescu – medic infecţionist la Institutul „Matei Balş“ București: „Bărbaţii au mai multe afecţiuni cronice severe, şi, în general, chiar dacă nu vorbim de criza Covid, în general ajung mai repede la deces, prin boli cardiovasculare, diabet, boli pulmonare”
Femeile sunt apărate mai bine de viruși, adaugă medici de la Universitatea Yale din Statele Unite. Limfocitele care distrug celulele infectate și ajută la creșterea imunității acționează mai puternic în corpul doamnelor.
Soluții nu există acum. Doar când va apărea vaccinul anti-coronavirus.
Dr. Radu Ciornei – expert în genetică moleculară: „S-ar putea ca bărbaţii să trebuiască să primească doze în plus de vaccin”
Studiile despre reacția diferită a femeilor și bărbaților în lupta cu noul coronavirus sunt încă la început. Când vor avansa, ai putea să primești tratament diferit pentru COVID-19, în funcție de sex.
- Iranul a fost eliminat de la Cupa Mondială 2026
- Nicușor Dan a fost prezent la comemorarea a 85 de ani de la Pogromul de la Iași: „Extremismul și revizionismul istoric rămân tentații reale”
- Tensiuni persistente la frontiera Israel–Liban: atacuri cu drone și dispute politice în jurul noului acord de securitate
- Cel puțin cinci persoane au fost ucise și alte zeci au fost rănite într-o serie de atacuri aeriene reciproce dintre Ucraina și Rusia
- Noua eră a reactoarelor nucleare mici prinde contur în Idaho: SUA testează tehnologia care ar putea redefini energia globală