Cel mai tânăr pacient care moare de coronavirus în România

- Un băiat de 18 ani, din Galaţi, care suferea de cancer, a murit la spital
- El era infectat cu noul coronavirus
- Este cea mai tânără victimă COVID-19 din ţară
Băiatul de 18 ani avea o tumoare cerebrală şi a murit la un spital din Galaţi, infectat cu noul coronavirus.
Până la acest caz, cea mai tânără victimă COVID-19 din România era o fată de 21 de ani, din Vrancea, care a murit la sfârşitul lunii aprilie. Aceasta suferea şi de alte boli grave, precum Sindrom Down, boală renală cronică, obezitate, insuficienţă cardiacă.
Autorităţile au anunţat, luni, că în România s-au înregistrat 825 de cazuri noi de COVID-19 şi 37 de decese. Unul dintre decese a fost la un pacient din categoria de vârstă 10 – 19 ani.
- Tensiuni persistente la frontiera Israel–Liban: atacuri cu drone și dispute politice în jurul noului acord de securitate
- Cel puțin cinci persoane au fost ucise și alte zeci au fost rănite într-o serie de atacuri aeriene reciproce dintre Ucraina și Rusia
- Noua eră a reactoarelor nucleare mici prinde contur în Idaho: SUA testează tehnologia care ar putea redefini energia globală
- Atacuri cu drone asupra infrastructurii petroliere din Rusia: rafinării în flăcări și posibile perturbări ale aprovizionării cu combustibil
- Armata irakiană efectuează un raid care vizează „personalităţi politice” din Zona Verde a Bagdadului