Coronavirus în România: 214 noi îmbolnăviri în 24 de ore. Un total de 24.505, 17.187 de vindecări și 1.539 de morți

- Pe teritoriul României au fost confirmate până acum 24.505 de cazuri de infectare cu noul coronavirus.
- Dintre acestea, 17.187 au fost declarate vindecate şi externate.
- De ieri, bilanţul epidemic al noilor cazuri a rămas neschimbat în 11 judeţe din ţară.
Potrivit datelor oferite de Grupul de Comunicare Strategică, în data de 23 iunie, situaţia din România arată în felul următor:
- Cea mai afectată zonă este, în continuare, Suceava, cu 3.946 cazuri. Bucureşti se clasează pe locul al doilea, cu 2.778 cazuri.
- În Braşov s-au înregistrat până acum 1.245 de cazuri.
- Botoşani se apropie de 1.000 de cazuri, cu un total de 974 de îmbolnăviri.
- În Vâlcea au fost raportate până acum 48 de cazuri de îmbolnăvire cu noul coronavirus.
De ieri, bilanţul epidemic al noilor cazuri a rămas neschimbat în 11 judeţe din ţară: Arad, Argeş, Caraş-Severin, Cluj, Giurgiu, Hunedoara, Ilfov, Teleorman, Timiş, Vaslui, Vrancea.
Cazuri de coronavirus, distribuite pe județe
| Alba | 426 |
| Arad | 704 |
| Argeș | 510 |
| Bacău | 598 |
| Bihor | 665 |
| Bistrița-Năsăud | 461 |
| Botoșani | 974 |
| Brașov | 1.245 |
| Brăila | 130 |
| Buzău | 433 |
| Caraș-Severin | 112 |
| Călărași | 149 |
| Cluj | 655 |
| Constanța | 380 |
| Covasna | 269 |
| Dâmbovița | 437 |
| Dolj | 265 |
| Galați | 786 |
| Giurgiu | 257 |
| Gorj | 202 |
| Harghita | 281 |
| Hunedoara | 641 |
| Ialomița | 415 |
| Iași | 889 |
| Ilfov | 671 |
| Maramureș | 149 |
| Mehedinți | 177 |
| Mureș | 722 |
| Neamț | 952 |
| Olt | 166 |
| Prahova | 240 |
| Satu Mare | 76 |
| Sălaj | 113 |
| Sibiu | 597 |
| Suceava | 3.946 |
| Teleorman | 154 |
| Timiș | 514 |
| Tulcea | 173 |
| Vaslui | 170 |
| Vâlcea | 48 |
| Vrancea | 942 |
| Mun. București | 2.778 |
| – | 33 |
Total: 24.505
1.539 persoane cu COVID-19 au decedat, în total
În intervalul 22.06.2020 (10:00) – 23.06.2020 (10:00) au fost înregistrate 16 decese (9 bărbați și 7 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bistrița-Năsăud, Brașov, Dâmbovița, Galați, Iași, București, Mureș, Suceava și Vrancea.
Dintre acestea, 2 decese au fost întregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 4 deces la categoria de vârstă 60-69 ani, 2 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 5 deces la o persoană de peste 80 de ani.
15 dintre decese sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități. Pentru 1 deces nu au fost raportate comorbidități.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 214 noi cazuri de îmbolnăvire.
La ATI, în acest moment, sunt internați 200 de pacienți.
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 1.241 de persoane. Alte 70.768 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 639.322 de teste.
- Din criză de chip-uri, Apple face lobby la administraţia Trump pentru a primi undă verde să cumpere cipuri de memorie de la CXMT, o companie chineză pe care Pentagonul a inclus-o pe o listă neagră
- INS: Turiștii străini veniți în România în interes de afaceri au cheltuit peste 800 de milioane de lei în primul trimestru din 2026
- Valul de canicula din Europa este asociat cu peste 1.300 de decese, spune directorul OMS. România intră sub cod roșu de caniculă, cu temperaturi de până la 41°C
- VIDEO. David Popovici a câștigat medalia de aur și la proba de 200 de metri liber la Trofeul Sette Colli de la Roma
- Trendul „World Cup Makeup” cucerește TikTok. Mii de fete creează machiaje inspirate de drapelul țării pe care o susțin