Carlos Sainz câștigă Marele Premiu de Formula 1 din Singapore pentru Ferrari. Câștigurile consecutive ale echipei Redbull au ajuns istorie

După 10 victorii consecutive în Formula 1, Max Verstappen a fost nevoit să se recunoască învins.
Pe circuitul de la Singapore, Carlos Sainz a obținut prima victorie pentru Ferrari în acest sezon.
Dublu campion mondial, Verstappen a terminat abia pe locul al cincilea o cursă în care problema
câștigătorului nu s-a pus nici măcar o data.

Spaniolul a început pe pole-position cu Ferrari-ul său. Aceasta este a doua victorie din cariera lui Carlos Sainz, după ce pilotul Ferrari a câștigat Marele Premiu al Marii Britanii din 2022.

El a luat steagul în carouri pe circuitul stradal Marina Bay, înaintea lui Lando Norris, a lui McLaren și a lui Lewis Hamilton.

Red Bull a câștigat precedentele 14 curse din acest sezon. Ultima victorie a Ferrari a fost la Marele Premiu al Austriei, pe 10 iulie 2022, la o săptămână după ce Sainz a triumfat la Silverstone.

Lando Norris, al echipei McLaren, s-a clasat pe locul 2, iar Lewis Hamilton, al  echipei Mercedes, a câștigat locul 3.