• Sportivul legimita la CS Dinamo București a oprit cronometrul la 46,88 secunde.
  • David Popovici a fost urmat de maghiarul Nandor Nemeth.
  • În urmă cu doi ani, la Roma, David Popovici a câştigat aurul continental la 100 m liber şi la 200 m liber.

David Popovici câștigă medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatelor Europene de nataţie de la Belgrad.

Sportivul legitimat la CS Dinamo București a oprit cronometrul la 46,88 secunde.

David Popovici a fost urmat de maghiarul Nandor Nemeth, care a fost primul după 50 de metri, dar a încheiat cursa în 47,49 secunde, iar podiumul clasamentului finalei de la Belgrad a fost completat de favoritul publicului, Andrej Barna, timp 47,66 secunde.