• Golul câștigător a venit de la jucătorul Bellingham
  • Anglia a învins Serbia cu 1 la 0 pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen
  • Echipa Serbiei a avut prima ocazie la un șut transmis de Mitrovic (20) pe lângă poartă

Echipa națională a Angliei a învins Serbia duminică sera pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen cu sscorul de 1 la 0.

Bellingham, titular în schipa Angliei, a stabilit un nou record. A devenit primul jucător european care a evoluat trei turnee finale înainte de a împlini 21 de ani.

Mijlocaşul englez are 20 de ani şi a jucat la Euro 2020, Cupa Mondială 2022 și Euro 2024. În meciul de la Gelsenkirchen, englezii au început în forță, iar Jude Bellingham a deschis scorul în minutul 13. Acesta a înscris cu cu o lovitură de cap din centrarea lui Bukayo Saka.

CÂT DE MULT DĂUNEAZĂ PLASTICUL?
COREEA DE NORD LANSEAZĂ RACHETE HIPERSONICE
CE ECHIPE MERG ÎN OPTIMI LA EURO?
CE SE ÎNTÂMPLĂ ÎN CAZUL LUI GERSHKOVICH
MACRON A DIVIZAT ȚARA
ANCHETA LUI PERRY AJUNGE LA FINAL

Mitrovic a dat pentru sârbi un șut pe lângă poartă în minutul 20. Până la pauză nu au mai existat ocazii mari pentru englezi. La finalul primei reprize, scorul a fost de 1-0.

Mitrovic a cerut penalti pentru o intervenție a lui Trippier în careu, în minutul 59, dar arbitrul italian Orsato nu a refuzat. Anglia s-a impus în fața Serbiei cu 1-0 și merge în grupa C cu trei puncte.