• Primul gol al României la Euro 2024 a fost dat de Nicolae Stanciu.
  • Meciul România-Ucraina a avut loc pe stadionul din Munchen.
  • Următorul meci al României se joacă sâmbătă, 22 iunie, de la ora 22:00, cu Belgia.

România a învins Ucraina cu un scor de 3-0 în primul meci al Echipei Naționale de la Euro 2024. Nicolae Stanciu a fost cel care a dat primul gol în minutul 29 pentru România în meciul de astăzi cu Ucraina. Man i-a pasat mingea la marginea careului lui Stanciu, care a șutat din prima direct în vinclul porții lui Lunin, din Ucraina.

Al doilea gol al serii a fost dat de Răzvan Marin în cea de-a doua repriză. Răzvan Marin a șutat din prima din afara careului de 16 metri și l-a învins pe Lunin.

Dennis Man a centrat în fața careului mic, iar Drăguș a băgat mingea în poartă, marcând astfel al treilea gol al României într-o oră.

CÂT DE MULT DĂUNEAZĂ PLASTICUL?
COREEA DE NORD LANSEAZĂ RACHETE HIPERSONICE
CE ECHIPE MERG ÎN OPTIMI LA EURO?
CE SE ÎNTÂMPLĂ ÎN CAZUL LUI GERSHKOVICH
MACRON A DIVIZAT ȚARA
ANCHETA LUI PERRY AJUNGE LA FINAL

Atât România cât și Ucraina au primit cartonaș galben în minutul 79, respectiv minutul 68.