• România se confruntă astăzi cu Olanda, iar Austria cu Turcia, la Leipzig.
  • România nu a mai ajuns în fazele eliminatorii ale unui turneu major din 2000.
  • Ieri, Franța a învins Belgia cu 1-0 în optimile EURO 2024, eliminând astfel Belgia din competiție.

UPDATE MIN. 93

Donyell Malen închide meciul cu 3-0 pentru Olanda.

UPDATE MIN. 83

Donyell Malen marchează al doilea gol pentru Olanda.

UPDATE MIN. 71

Drăguș, Ianis Hagi și Marius Marin ies de pe teren și intră în meci Alibec, Mihăilă și Cicâldău.

UPDATE MIN. 67

Cartonaș galben pentru Marius Marin, după ce l-a faultat pe Xavi Simons în marginea careului. Dacă România se califică, Marius Marin nu va putea juca în sferturi.

UPDATE MIN. 47

Lovitură liberă pentru România

UPDATE 20:04 – Începe a doua repriză

UPDATE MIN. 45+3 – Prima repriză s-a încheiat, după prelungiri de 3 minute

Ianis Hagi s-a remarcat în prelungirile primei reprize, cu două lovituri bine gândite. Prima repriză s-a încheiat.

UPDATE MIN. 33

Mogoș, fundașul stânga al României, a fost lovit în piept de Dumfries și va trebui schimbat.

UPDATE MIN. 19

Olanda marchează primul gol, prin șutul lui Gakpo.

UPDATE MIN. 14

Denis Man a fost aproape de a marca primul gol al României; mingea a trecut milimetric peste poartă. România conduce meciul din punct de vedere al jocului și al avântului cu care au pornit tricolorii, luându-i pe olandezi prin surprindere.

UPDATE MIN. 3

Ianis Hagi a fost accidentat în minutul 3. Medicii au intervenit, iar Ianis continuă jocul.

Știrea inițială

A început meciul România – Olanda.

Astăzi, în optimile de finală ale EURO 2024, România se confruntă cu Olanda la Munchen, iar Austria joacă împotriva Turciei la Leipzig.

Meciul România-Olanda este așteptat cu mare interes, având în vedere că România nu a mai ajuns în fazele eliminatorii ale unui turneu major din 2000. Olanda a terminat pe locul trei în Grupa D și este pregătită să se revanșeze după o înfrângere cu Austria.