Simona Halep a revenit cu o victorie după o pauză de patru luni şi jumătate. Românca ce a învins-o pe Arina Rodionova

Fostul lider WTA Simona Halep s-a calificat, miercuri, în turul doi al turneului de categorie WTA 125 din Hong Kong, învingând-o în runda inaugurală pe Arina Rodionova. Pentru româncă a fost primul meci oficial după patru luni şi jumătate.

A fost o confruntare de două ore şi opt minute, în care Halep s-a impus cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4. În faza următoare, Simona Halep o va întâlni pe rusoaica Anna Blinkova, numărul 78 mondial şi favorită 7. Turneul este dotat cu premii de 115.000 de dolari.

Simona Halep va juca al treilea meci oficial de după suspendare, la turneul WTA125 de la Hong Kong. Adversara numărului 1130 mondial va fi Arina Rodionova, de 34 de ani, locul 114 mondial.