Sorana Cîrstea merge, alături de Simona Halep, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Și asta datorită victoriei împotriva italiancei Martina Trevisan, din turul secund de la Roland Garros, care a urcat-o în primele 50 de jucătoare ale lumii. Următoarea adversară a Soranei este rusoaica Daria Kasatkina.

“Un meci dificil. Din punct de vedere tenistic nu am jucat aşa cum mi-am dorit, la nivelul la care mi-am dorit. Însă cred că meciul acesta l-am câştigat cu inima”, a declarat Cîrstea la finalul partidei.

Recomandări

CE VOR INVESTITORII DE LA RO?
SUA ȘI RUSIA NEGOCIAZĂ AZI LA RIAD
ORADEA, CEL MAI BOGAT MUNICIPIU
AZI ÎNCEPE SIMULAREA
CELE MAI CĂUTATE LICEE ÎN 2025
TODONI URCĂ ÎN TOP

Mihaela Buzărnescu a jucat și ea în turul 2 al open-ului francez, dar nu a reușit să treacă de Serena Williams, triplă câştigătoare a turneului parizian. Mihaela a reuşit să îi ia un set americancei, într-un joc care a durat 2 ore şi 6 minute. Iar la final a fost lăudată de Serena.

“A fost un meci bun. Ea juca bine, eu jucam bine, dădea lovituri câştigătoare, apoi a fost un punct foarte lung care a fost amuzant. Întotdeauna este bine când îţi place munca pe care o faci, şi zâmbeşti, ceea ce e real la mine”, a spus Serena Williams după meciul cu Buzărnescu.