• Spania este echipa cu cele mai multe goluri marcate până acum la EURO, 11 în 5 partide.
  • Franța nu a reușit să marcheze din acțiune; a beneficiat de 2 autogoluri și de un penalty.
  • Spania nu se va putea baza pe Carvajal și Le Normand, suspendați, și Pedri, accidentat.
  • Kylian Mbappe poate juca după ce a fost înlocuit în prelungirile meciului cu Portugalia.
  • Este al 37-lea meci direct între Spania și Franța, ibericii având 16 victorii și francezii, 13
  • Ultimul meci direct a fost în finala UEFA Nations League, când Franța a învins cu 2-1.

Două dintre cele mai tari naționale din istoria fotbalului stau față-n față în această seară. Franța și Spania luptă pentru un loc în finala EURO 2024 pe stadionul din Munchen al celor de la Bayern. Este un adevărat clasic în fotbalul european: cele două s-au mai întâlnit până acum de 36 de ori, prima dată acum mai bine de un secol.

Vorbim despre două dintre cele mai puternice naționale din lumea fotbalului, nu numai din Europa. Chiar dacă Spania va avea ceva probleme de efectiv pentru că are doi fotbaliști suspendați după cartonașele primite la partida cu Germania. Mbappe va fi titular, după ce a fost scos în prelungirile meciului cu Portugalia.

Spania este una din cele mai spectaculoase echipe de până acum de la turneu. Are 11 goluri în cele cinci meciuri jucate, în schimb, Franța a impresionat pe plan defensiv. Au beneficiat de două autogoluri și un gol din penalty marcat de Mbappe.