Ungaria impune noi restricţii la graniţă: Vei fi obligat să intri în carantină, la sosirea în ţară

- Ungaria a stabilit noi restricţii cu privire la trecerea frontierelor
- România este „zonă galbenă”, în contextul pandemiei de COVID-19
- Dacă vii din România vei fi obligat să stai în carantină la intrarea în ţară
- Noile măsuri vor intra în vigoare începând de miercuri, 15 iulie
Ungaria impune noi restricţii, pe măsură ce situaţia epidemică devine tot mai îngrijorătoare în lume.
Gergely Gulyas, şeful de cabinet al premierului Viktor Orban a anunţat că, începând de miercuri, cetăţenii care intră în Ungaria din statele aflate în zonele de risc „galbene” vor fi plasate obligatoriu în carantină. Persoanele în cauză vor fi supuse unor controale medicale la graniţă. Condiţia pentru a ieşi din carantină este efectuarea a două teste pentru depistarea coronavirusului la un interval de 48 de ore, ambele negative.
În schimb, pentru cei care vin din „zonele roşii”, accesul în ţară va fi complet interzis.
Potrivit Reuters, restricţiile nu se aplică în cazul persoanelor aflate în tranzit, nici transporturilor de marfă. De asemenea, carantina nu se aplică în cazul călătoriilor oficiale, dar controalele de sănătate rămân valabile.
- România intră sub cod roșu de caniculă, cu temperaturi de până la 41°C. Ce alimente și băuturi recomandă specialiștii și ce trebuie să eviți în zilele cu disconfort termic extrem
- Unde își petrec vacanța miliardarii și vedetele? Riviera Franceză, Cap-Ferrat și Monaco rămân în topul preferințelor
- Escaladare militară majoră în Golf după atacuri între Iran, SUA și statele aliate
- Iranul a fost eliminat de la Cupa Mondială 2026
- Nicușor Dan a fost prezent la comemorarea a 85 de ani de la Pogromul de la Iași: „Extremismul și revizionismul istoric rămân tentații reale”