• Agenția Națională de Integritate a sesizat Parchetul în cazul primarului general Nicușor Dan, pentru abuz în serviciu și folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane și pentru incompatibilitate. Primarul spune că va ataca in instanță raportul.
  • Ministrul Dezvoltării anunță că va fi instituit un sistem de monitorizare a investiţiilor pentru consolidarea clădirilor, prin programul de la bugetul de stat.
  • Doua aeronave Spartan au adus acasă primii salvatori români care au ajutat Turcia vreme de 10 zile. Alți 59 de salvatori romani se află încă în Turcia.
  • UE dă în judecată 8 state europene la Curtea de Justiție de la Luxembourg, pentru lipsa de protecție pe care acestea o oferă avertizorilor de integritate. Este vorba de Germania, Republica Cehă, Estonia, Spania, Italia, Luxemburg, Ungaria și Polonia.
  • O nouă grevă organizată astăzi în Franța va perturba traficul aerian pe aeroporturile din Paris, Marsilia, Toulouse, Nantes şi Montpellier.
  • Un băiat de doar 19 ani a devenit cel mai tânăr pacient diagnosticat cu Alzheimer. Cazul este unul rar, mai ales pentru nu este vorba despre o moștenire genetică.
  • Tesla va deschide o parte din rețeaua de încărcare pentru toate mașinile electrice. Compania va pune la dispoziție 7. 500de stații până în 2024.
  • Twitter a devenit prima platformă de socializare care permite reclame la canabis în SUA.
  • O Biblie ebraică veche de peste 1.000 de ani va fi scoasă la licitație la New York la o valoare estimată de 50 de milioane de dolari, anunță Sotheby’s.
  • Borussia Dortmund a învins aseară cu 1-0 Chelsea, iar Benfica pe FC Bruges cu 2-0, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Recomandări

WHO'S SHINES AT TRUMP'S DINNER
UE VREA DIALOG
SWIFT ÎȘI RETRAGE MĂRTURIA
SĂNĂTATE CU KILOGRAMU'
DRAGOSTEA SE FACE ÎN MINIM DOI
LA BUBU? NU, LABUBU