• Primul gol al României la Euro 2024 a fost dat de Nicolae Stanciu.
  • Meciul România-Ucraina a avut loc pe stadionul din Munchen.
  • Următorul meci al României se joacă sâmbătă, 22 iunie, de la ora 22:00, cu Belgia.

România a învins Ucraina cu un scor de 3-0 în primul meci al Echipei Naționale de la Euro 2024. Nicolae Stanciu a fost cel care a dat primul gol în minutul 29 pentru România în meciul de astăzi cu Ucraina. Man i-a pasat mingea la marginea careului lui Stanciu, care a șutat din prima direct în vinclul porții lui Lunin, din Ucraina.

Al doilea gol al serii a fost dat de Răzvan Marin în cea de-a doua repriză. Răzvan Marin a șutat din prima din afara careului de 16 metri și l-a învins pe Lunin.

Dennis Man a centrat în fața careului mic, iar Drăguș a băgat mingea în poartă, marcând astfel al treilea gol al României într-o oră.

NASRALLAH MOARE
NATO FACE ZID ANTI RUSIA ÎN FINLANDA
IDF ATACĂ HEZBOLLAH
PROMISIUNILE KAMALEI
CUM PROMOVĂM TURISMUL
PE UNDE CIRCULI

Atât România cât și Ucraina au primit cartonaș galben în minutul 79, respectiv minutul 68.