- Angajații de la Amber nu revin la birou până nu va exista un vaccin COVID-19 sau o soluție pentru siguranța oamenilor.
- Oamenii din echipa Creasoft știu sigur că nu se vor vedea prea curând.
- La IT Deutsche Bank Global Technology, oamenii ar putea reveni la birou la finalul lui septembrie sau chiar anul viitor.
Cumpără-ți un birou și un scaun comod. S-ar putea să te întorci la serviciu abia anul viitor. Sau niciodată.
Așa se pune problema la studioul Amber, care creează jocuri video pentru Disney.
Angajații lucrează deja de acasă de șase luni, iar directorii nu se grăbesc să îi cheme la sediu.
„Până când un vaccin nu va fi disponibil sau se va întâmpla ceva astfel încât oamenii să fie în siguranță atât aici, cât și pe drumul către birou, nu avem absolut niciun fel de intenție să revenim”, spune Tudor Postolache, Director de Operațiuni la Amber.
„Anul acesta, angajații nu vor mai fi simultan la birou”
Există și proprietari de companii care le-au spus pe șleau angajaților că nu se vor mai întâlni prea curând.
Adrian Dinu, care conduce o firmă de monitorizare a activității de la distanță, a aflat că va avea multe comenzi de la partenerii de afaceri.
„Cel puțin anul ăsta, dar cred că nici în viitor nu o să mai fie toată lumea simultan la birou”, spune Adrian Dinu, Proprietar Creasoft.
Revenirea la birou, amânată
Chiar și filiale ale unor giganți internaționali ezită să își recheme angajații la sediu. Este cazul companiei IT Deutsche Bank Global Technology.
Activitatea de birou trebuia reluată pe 15 iunie, dar a fost amânată pentru sfâșitul lunii, și s-ar putea concretiza abia anul viitor.
- Cel mai controversat sit fosil din evoluția umană devine și mai misterios. Toate rămășițele analizate par să aparțină unui singur sex, potrivit noilor cercetări
- Uniunea Europeană validează definitiv Acordul Comercial cu SUA, care poate intra astfel în vigoare înaintea expirării ultimatului lui Trump la 4 iulie
- AQUA Carpatica și aplicația GEMA Space își unesc forțele într-un parteneriat dedicat părinților și copiilor
- Nicușor Dan l-a decorat pe Fostul Președinte al Poloniei cu „Steaua României” în grad de Mare Cruce
- Elon Musk pierde temporar statutul de trilionar pe fondul scăderii acțiunilor SpaceX și Tesla