Sari la continut
Business

Administrația Trump ia în calcul ridicarea sancțiunilor asupra petrolului Rusiei, pentru a face față penuriei globale cauzate de războiul din Iran

Administrația Trump ia în calcul ridicarea sancțiunilor asupra petrolului Rusiei, pentru a face față penuriei globale cauzate de războiul din Iran
  • SUA-Israel au lansat Operațiunea Epic Fury împotriva Iranului pe 28 februarie
  • Iranul a amenințat că răspunsul său va fi „zdrobitor” și a ripostat prin atacarea Israelului și a mai multor baze americane din Orientul Mijlociu, inclusiv din Qatar, Emiratele Arabe Unite, Bahrain și Kuwait.
  • Ayatollahul Iranului Ali Khamenei, precum și întreaga comandă militară iraniană, au fost uciși în Operațiunea SUA-Israel
  • Trump: „Vom distruge rachetele, industria de rachete și marina Iranului. Ne vom asigura că teroriștii din regiune nu mai pot destabiliza regiunea sau lumea”
  • Pentagonul: Avem capacitatea de a continua lupta oricât este nevoie
  • Marea Britanie a permis Statelor Unite să folosească bazele militare britanice
  • Trump cere ajutorul kurzilor din Irak pentru o ofensivă terestră în Iran

Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat că Administrația Trump ia în considerare ridicarea unor sancțiuni asupra petrolului rusesc pentru a face față unei penurii globale de aprovizionare, ca urmare a atacurilor SUA-Israel împotriva Iranului, potrivit Kyiv Independent.

Vorbind în emisiunea The Kudlow Report, Bessent a spus că Departamentul Trezoreriei evaluează dacă relaxarea restricțiilor ar putea readuce pe piețele globale volume mari de petrol care sunt în prezent blocate pe mare.

„Există sute de milioane de barili de petrol pe apă care sunt sancționați și, în esență, prin ridicarea sancțiunilor, Departamentul Trezoreriei poate crea aprovizionare”, a afirmat Bessent.

Declarațiile lui Bessent au venit la o zi după ce Statele Unite au permis reluarea temporară a transporturilor de petrol rusesc către India. Bessent a precizat că această decizie a venit după cooperarea anterioară a Indiei, care a redus anterior – la cererea SUA – achizițiile de petrol rusesc sancționat.

Statele Unite au impus sancțiuni asupra marilor companii energetice rusești, inclusiv Rosneft și Lukoil, în octombrie, vizând peste 30 de companii din cauza refuzului Rusiei de a demonstra, după cum au descris oficialii, „un angajament serios pentru încheierea războiului împotriva Ucrainei”.

Premierul polonez, Donald Tusk, a reacționat dur și a sugerat că singurul câștigător al războiului din Iran este Putin: „Războiul din Orientul Mijlociu continuă, iar haosul se răspândește. Prețurile petrolului cresc. Washingtonul ar putea ridica sancțiunile asupra petrolului rusesc. Cine este adevăratul câștigător aici?”.

După ce Iranul a amenințat că va „arde” toate navele străine care vor încerca să traverseze Strâmtoarea Ormuz, Donald Trump a anunțat că, în cazul în care va fi necesar, Marina SUA „va începe să escorteze tancurile petroliere prin Strâmtoarea Ormuz, cât mai curând posibil”.

„Cu efect IMEDIAT, am ordonat Corporației Financiare pentru Dezvoltare a Statelor Unite (DFC) să furnizeze, la un preț foarte rezonabil, asigurări împotriva riscurilor politice și garanții pentru securitatea financiară a TUTUROR transporturilor maritime, în special a celor de energie, care traversează Golful. Acest serviciu va fi disponibil pentru toate companiile de transport maritim. Dacă va fi necesar, Marina Statelor Unite va începe să escorteze tancurile petroliere prin Strâmtoarea Hormuz, cât mai curând posibil. Indiferent de situație, Statele Unite vor asigura LIBERA CIRCULAȚIE a ENERGIEI către LUME. PUTEREA ECONOMICĂ și MILITARĂ a Statelor Unite este CEA MAI MARE DE PE PĂMÂNT -Vor urma și alte acțiuni”, a scris Trump pe Truth Social.

Operațiunea Epic Fury continuă

Operațiunea SUA-Israel împotriva Iranului a intrat în a opta zi. Zilele trecute, Trump a spus că se va implica personal în alegerea noului Lider al Iranului și a lăudat Forțele SUA, precizând că „Statele Unite și Israelul continuă să demoleze Iranul”.

„Avem cea mai puternică Armată din lume – Marina lor este distrusă, 24 nave distruse în 3 zile – multe nave! Sisteme lor antiaeriene sunt distruse, nu mai au forțe aeriene, nu mai au apărare antiaeriană. Toate avioanele lor sunt distruse. Comunicațiile lor sunt distruse. Rachetele, lansatoarele – toate s-au dus în proporție de 60% și 64%. Dar altfel, o duc destul de bine iranienii…Am și întrebat – ce le-a mai rămas?”, a spus Trump.

„Avem cea mai puternică Armată din lume – Marina lor este distrusă, 24 nave distruse în 3 zile – multe nave! Sisteme lor antiaeriene sunt distruse, nu mai au forțe aeriene, nu mai au apărare antiaeriană. Toate avioanele lor sunt distruse. Comunicațiile lor sunt distruse. Rachetele, lansatoarele – toate s-au dus în proporție de 60% și 64%. Dar altfel, o duc destul de bine iranienii…Am și întrebat – ce le-a mai rămas?”, a spus Trump.

Trump i-a avertizat pe oficialii iranieni să capituleze și să scape cu viață, sau să „înfrunte o moarte sigură”.

Fac din nou apel la IRGC, Regim, Poliția iraniană – DEPUNEȚI ARMELE ȘI AVEȚI IMUNITATE DEPLINĂ, ALTFEL VĂ AȘTEAPTĂ MOARTE SIGURĂ”, a spus Trump.

Operațiunea Epic Fury, lansată de SUA alături de Israel pe 28 februarie, la ordinul lui Trump, a început după ce Iranul a refuzat să accepte condițiile Statelor Unite pentru un acord nuclear, prin care să renunțe total la programul său nuclear și de rachete care amenință Europa, SUA, Israelul și alte țări din Orientul Mijlociu.

Iranul a ripostat prin atacarea Israelului și a mai multor baze americane din Orientul Mijlociu, inclusiv din Qatar, Emiratele Arabe Unite, Bahrain și Kuwait.

În prima zi a Operațiunii Epic Fury, Statele Unite și Israelul au reușit să-l ucidă pe Liderul Suprem al Iranului, Ali Khamenei, și alți oficiali iranieni de rang înalt, inclusiv comandantul Gărzilor Revoluționare Iraniene și Ministrul Apărării din Iran.

Trump a anunțat că Statele Unite au capacitatea de a continua Operațiunea atât cât este nevoie, mai mult de 4-5 săptămâni, până când cele 4 obiective majore ale Statelor Unite și ale Israelului vor fi atinse – anume să distrugă programul de rachete al Iranului, să anihileze Marina iraniană, să oprească Iranul de a deține vreodată o armă nucleară și să oprească Regimul din a mai finanța vreodată armate teroriste din afara țării (grupări teroriste proxy precum Hezbollah, Hamas, Houthi).

Etichete: Aleph News, donald trump, rusia, știrile Aleph News, stirile aleph news, sua, ucraina