- Indicele de referinţă BET a încheiat şedinţa de tranzacţionare de vineri cu o creştere de 1,2%, atingând un nou maxim istoric de 29.720 de puncte.
- Hidroelectrica a atins un nou maxim de 169,8 lei pe acţiune, ajungând la o capitalizare de 76,5 miliarde de lei, cea mai mare de la BVB.
- Analiştii consultaţi de ZF spun că impactul crizelor politice asupra bursei s-a diminuat constant în ultimii ani, reflectând o maturizare a pieţei locale.
Indicele de referinţă BET a încheiat şedinţa de tranzacţionare de vineri cu o creştere de 1,2%, atingând un nou maxim istoric de 29.720 de puncte, după ce a acumulat peste 5% în săptămâna în care guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură, scrie Ziarul Financiar.
Pe parcursul săptămânii, piaţa a înregistrat o singură şedinţă de scădere – luni, cu minus 0,3% – urmată de patru zile consecutive de avansuri: marţi, în ziua votării moţiunii, BET a urcat cu 1,3%, miercuri a câştigat 1,1%, joi 1,8%, iar vineri 1,2%, conform datelor Bursei de Valori Bucureşti.
Antibiotice Iaşi a condus creşterile din ultima şedinţă cu 7,4%, urmată de Premier Energy cu 6,6%, Romgaz cu 4,4% şi Hidroelectrica cu 3,5%; dinamicile indicilor au fost cuprinse minus 0,4% pe BET-FI şi plus 1,6% pentru BET-NG, cu tranzacţii totale de 115 milioane lei pe toate instrumentele.
Hidroelectrica a atins un nou maxim de 169,8 lei pe acţiune, ajungând la o capitalizare de 76,5 miliarde de lei, cea mai mare de la BVB. Între timp, Premier Energy continuă să îşi consolideze poziţia de performer al indicelui BET în 2026, cu un avans de 99% de la început de an.
În acelaşi interval, BET a urcat cu 21,6%; dinamica din ultimele 12 luni a indicelui ajunge la 82%, perioadă în care indicele dividendelor BET-TR s-a apreciat cu 93,3%.
Răspunsul pieţei a surprins o parte din investitorii care anticipau scăderi după votul moţiunii. Analiştii consultaţi de ZF spun că impactul crizelor politice asupra bursei s-a diminuat constant în ultimii ani, reflectând o maturizare a pieţei locale.
Contextul macroeconomic oferă între timp semne de stabilizare: leul s-a apreciat vineri cu 0,7% pe piaţa interbancară, ajungând la 5,2207 lei/euro, recuperând teren după minimele istorice recent atinse. Randamentul obligaţiunilor pe 10 ani a scăzut cu 0,43% vineri, la 6,95%, conform Investing.
Rezistenţa bursei se explică prin structura pieţei. Companiile listate generează profit din operaţiuni comerciale – Hidroelectrica vinde energie pe piaţa liberă, Banca Transilvania oferă credite, Romgaz exportă gaze – activităţi care continuă indiferent de componenţa guvernului. Managementul şi strategiile nu se schimbă odată cu cabinetul ministerial, programele de investiţii fiind aprobate de consiliile de administraţie pe orizonturi de ani.
Companiile din energie şi utilităţi, care domină BET, operează cu tarife reglementate şi contracte pe termen lung, izolându-le de turbulenţele politice.
Pe deasupra, piaţa a scăzut înainte şi de votul de marţi, iar volumul tranzacţiilor a crescut semnificativ după anunţarea rezultatului moţiunii, investitorii profitând astfel de deprecieri pentru a intra la cumpărare, spun brokerii. Tot ei remarcă şi rolul fondurilor de pensii private, care plasează lunar sume consistente pe piaţa locală indiferent de contextul politic, menţinând o cerere structurală pentru acţiunile din BET.
Excepţie de la regulă sau investitorii au devenit imuni la crizele politice din România?